Wyjeżdżasz na ferie za granicę? Pamiętaj o EKUZ

7 stycznia 2024 09:08. fot. użyczone NFZ
Artykuł powierzony

Tematy: 


Planując zagraniczny wyjazd na ferie zimowe sprawdzamy sprzęt narciarski i pakujemy najcieplejsze ubrania, aby mieć pewność, że jesteśmy odpowiednio przygotowani na wszelkie okoliczności. Warto do tych obowiązkowych elementów dodać EKUZ. Nawet jeśli planujemy tylko jednodniowy wypad do naszych południowych sąsiadów. Dzięki temu w razie potrzeby otrzymamy niezbędną pomoc medyczną.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) to dokument unijny, potwierdzający nasze prawo do bezpłatnego leczenia w każdym innym państwie Unii Europejskiej lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA). W zeszłym roku EKUZ odebrało 152 tys. dolnoślązaków.

Na jaką pomoc medyczną można liczyć z EKUZ?

REKLAMA

Z EKUZ  w krajach UE i EFTA otrzymamy niezbędną i nieplanowaną pomoc medyczną. To lekarz, który udziela pomocy, decyduje, które świadczenie jest w danym przypadku niezbędne. Bierze przy tym pod uwagę stan zdrowia i planowany okres pobytu w danym kraju. Podczas pobytu za granicą mamy prawo do takich samych świadczeń w placówkach publicznej służby zdrowia jak obywatele danego kraju. I na takich samych jak oni zasadach. Oznacza to, że za niektóre świadczenia, które w Polsce są bezpłatne, za granicą będziemy musieli zapłacić. W wielu krajach europejskich obowiązują dopłaty w wysokości kilku lub nawet kilkudziesięciu euro do wizyty u lekarza czy na pogotowiu. Z własnej kieszeni pacjenci w Austrii, Czechach czy Słowacji pokrywają tez np. koszt akcji ratownictwa górskiego.

Przed każdym zagranicznym wyjazdem warto sprawdzić ogólne zasady korzystania ze świadczeń zdrowotnych obowiązujące w kraju, do którego się wybieramy. Można to zrobić np. na stronie www.nfz.gov.pl

Podobnie jak w Polsce, za granicą nie wszyscy lekarze mają umowy z ubezpieczalnią. Dlatego zanim skorzystamy z usług lekarza, sprawdźmy, czy jesteśmy u takiego, który honoruje kartę EKUZ.

Jak wyrobić kartę EKUZ?

EKUZ może odebrać każda osoba objęta ubezpieczeniem zdrowotnym ubezpieczonym lub uprawniona do świadczeń. Wydanie karty jest bezpłatne. Można uzyskać ją na kilka sposobów:

  • osobiście w czasie wizyty w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP)
  • pocztą tradycyjną – po wysłaniu wniosku na adres dowolnego oddziału lub delegatury
  • za pośrednictwem ePUAP

Wnioski składane przez internet lub pocztą są rozpatrywane do 5 dni, a następnie karta jest wysyłana do właściciela pocztą. Jeśli składamy wniosek przez Internetowe Konto Pacjenta, otrzymamy informację o wygenerowaniu karty lub o negatywnej weryfikacji wniosku i jego odrzuceniu wraz z podaniem przyczyn takiej decyzji.

Jeżeli do wyjazdu zostało nam tylko kilka dni, to najlepiej udać się osobiście do placówki NFZ. W placówce należy wypełnić odpowiedni wniosek. Kiedy pracownik NFZ potwierdzi nasze prawo do świadczeń kartę otrzymamy od ręki. Cały proces trwa z reguły kilkanaście minut.

Trzeba pamiętać, że EKUZ jest wystawiany dla każdej osoby oddzielnie, niezależnie od wieku. Nie ma jednej, wspólnej karty dla całej rodziny, a dziecko nie otrzyma za granicą opieki medycznej na kartę rodzica czy innego członka rodziny. Rodzic lub opiekun prawny może oczywiście złożyć wniosek o EKUZ i odebrać kartę w imieniu swojego dziecka.

W Wałbrzychu po kartę możemy zgłosić się osobiście do delegatury NFZ przy ulicy Kościuszki 1-3. Jest ona otwarta w poniedziałki od godz. 08:00 do 18:00 (pobieranie numerków do godz. 17:30) i od wtorku do piątku od godz. 08:00 do 16:00 (pobieranie numerków do godz. 15:30).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 7 stycznia 2024 09:08
`