Dodano: 31 maja 2022 12:54

Pomysł na najbliższy weekend? Wycieczka szlakiem Bohumila Hrabala – kultowe miejsce na mapie Czech

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

W tym roku mija 25. rocznica śmierci Bohumila Hrabala, jednego z najwybitniejszych pisarzy czeskich. Polecamy wycieczkę szlakiem Hrabala do Kerska, miejscowości ulubionej przez pisarza, leżącej około 47 km na wschód od Pragi. Do życia spędzonego w Kersku nawiązuje w swym zbiorze opowiadań „Święto przebiśniegu” (czes. „Slavnosti sněženek”).

W Kersku i okolicach możemy wybrać się na wycieczkę 15 km szlakiem turystycznym, odpowiednim zarówno dla rowerzystów, jak i pieszych turystów. Szlak rozpoczyna się przy restauracji Hájenka, znanej  właśnie ze „Święta przebiśniegu”, słynącej ze znakomitych dań z dziczyzny czy hrabalowego piwa Postřižinskiego.

Kawałek dalej znajdziemy leśne Atelier Kuba. Zobaczymy tu wyroby z ceramiki, między innymi bogatą kolekcję ukochanych kotów Hrabala, a także prace czołowych czeskich artystów i fotografików. Każdego roku w maju, w ogródku przy atelier, odbywa się impreza poświęcona pisarzowi – Kersko Hrabala.

REKLAMA

Po zwiedzeniu atelier możemy wyruszyć w dalszą drogę czerwonym szlakiem turystycznym, który rozpoczyna się przy źródle mineralnym Józefa. Kierując się na lewo od źródła dojedziemy do domu Hrabala. Do 2024 roku ma powstać tu ekspozycja przypominająca życie i twórczość pisarza. Wśród eksponatów znajdą się między innymi maszyny do pisania Hrabala, jego fotel czy rower.

Kontynuujemy wycieczkę zielonym szlakiem turystycznym przez las, do drogowskazu Stare Koryto Łaby, gdzie po dwustu metrach skręcimy w lewo, mało uczęszczaną ścieżką, w kierunku Łaby. Po przebyciu około kilometra napotkamy trasę rowerową numer 0019, która zaprowadzi nas na skraj Kerska. Czerwonym szlakiem dojedziemy stąd do cmentarza, na którym znajduje się grób rodziny Hrabala.

Następnie wyruszymy wzdłuż jeziora, przez osadę Písty, aż do mostu kolejowego w Nymburku. Tam skręcimy w prawo i przez przejazd kolejowy dojedziemy do ostatniego punktu na trasie – do browaru nymburskiego. Jego zarządcą był ojczym Hrabala, który na terenie browaru także mieszkał z całą rodziną. Pisarz spędził tu dzieciństwo i wczesną młodość.

Po degustacji tutejszego piwa polecamy zwiedzić rynek w Nymburku. Możemy przysiąść na stojącej na rynku ławeczce, którą zdobi rzeźba Hrabala i jego kotów. W mieście zobaczymy także willę rodziny Hrabalów, pochodzącą z końca lat trzydziestych XX wieku. Obok budynku znajduje się tablica informacyjna z mapą Trasy Hrabala.

Fot. źródło: CzechTourism

Fot. źródło: CzechTourism

Fot. źródło: CzechTourism

Fot. źródło: CzechTourism

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także