Wybrano firmę, która przygotuje dokumentację do budowy S5. Nowej ekspresówki do Bolkowa

30 maja 2021 09:19. Przejazd kolejowy na DK35 pomiędzy Marcinowicami a Pszennem. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Konsorcjum film Multiconsult Polska z Warszawy zajmie się przygotowaniem studium technicznego, ekonomicznego i środowiskowego oraz będzie odpowiedzialne za uzyskanie decyzji środowiskowej na budowę drogi ekspresowej S5 z Sobótki do Bolkowa oraz rozbudowę autostrady A4 na odcinku od węzła Legnica Południe do węzła Legnica Wschód.

Firma za przygotowanie dokumentacji ma otrzymać 28 milionów złotych. Jeżeli nie wpłynie odwołanie w sprawie rozstrzygnięcia przetargu, to jeszcze przed wakacjami ma być podpisana umowa.

S5 to nowa droga, która ma prowadzić z Wrocławia przez okolice Świdnicy do Bolkowa. Kompletowanie pełnej dokumentacji i pozyskiwanie odpowiednich pozwoleń może potrwać nawet trzy lata. Kolejne dwa lata mogą zająć wybory wykonawców.

REKLAMA

Prace drogowe mogą ruszyć najwcześniej w 2025 roku. Nowa S5 ma mieć około pięćdziesięciu kilometrów. Ma odciążyć, a miejscami wręcz zastąpić obecną drogę krajową numer 35.

Jeżeli chodzi o A4, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, od węzła Krzyżowa do węzła Kostomłoty ma to być droga z trzecim pasem. Trzeci pas prawdopodobnie powstanie na odcinku od węzła Kostomłoty do węzła Wrocław Wschód, ma pojawić się także pas awaryjny.

Optymistyczna wizja mówi o tym, że za dziesięć lat będziemy mieli na Dolnym Śląsku sieć dróg składającą się ze zmodernizowanej A4, zakończoną budowę S3 i S5, oraz zmodernizowaną S8.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 maja 2021 09:19
`