Tematy: głuszyca riese sztolnie walimskie
Grafiki prezentujące piekło niemieckich obozów koncentracyjnych, autorstwa węgierskiego Żyda, Imre Hollo, zaprezentowano na stałej wystawie w Sztolniach Walimskich. To świadectwo cierpienia i codziennego życia w obozach w Auschwitz i filii obozu Gross-Rosen w Górach Sowich. Kopie unikatowych rysunków udostępniło Muzeum Narodowe w Budapeszcie.
Na ścianach jednego z korytarzy pojawiło się 49 grafik z opisami w pięciu językach – polskim, niemieckim, angielskim, węgierskim i czeskim. Imre Hollo z getta w Budapeszcie trafił do KL Auschwitz, później do filii obozu Gross-Rosen w Górach Sowich. Swoje dramatyczne przeżycia dokumentował za pomocą grafik.
– To jest historia od momentu pobytu w Auschwitz po wyzwolenie w 1495 roku obozu w Kolcach. Grafiki ukazują życie więźniów w obozach czy w czasie prac tutaj w „Riese” – mówi Paweł Brzozowski, dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.
Wstrząsające są nie tylko same grafiki, ale także przetłumaczone, oryginalne opisy. Można na nich znaleźć informacje o wychudzonych ludziach, wszach, kobietach rozbieranych przy SS, o głodzie i panujących chorobach.
– Myślę, że każdy będzie je odbierał na swój sposób. Ja mam ciarki po plecach, mimo, że już pracuję tutaj parę lat i uważam, że to taka wartość edukacyjna będzie dla dzieci, które będą odwiedzać obiekt Sztolni Walimskich – dodaje Brzozowski.
Kopie grafik, które w latach pięćdziesiątych trafiły do muzeum w Budapeszcie, w czasie przygotowań do filmu „Powiernik” pozyskali w Budapeszcie Łukasz Kazek i Mateusz Kudła.