Wsparcie dla małych firm i osób na umowach o dzieło. Pierwsze propozycje Tarczy Antykryzysowej

18 marca 2020 12:22. fot. pixabay.com

Tematy: 


Gospodarka ze względu na epidemię koronawirusa zostanie mocno uderzona – przyznaje Mateusz Morawiecki. Program reagowania na kryzys ma pięć filarów. Wartość całego pakietu to około 212 miliardów złotych.

Pierwsza część pakietu to filar obrony pracowników przed utratą miejsc pracy. Przedsiębiorcy, którzy spełnią kryteria w związku ze spadkiem obrotów, państwo pokryje 40% wynagrodzenia do wynagrodzenia średniego w kraju. Drugie 40 % ma pokryć pracodawca.

Dzięki temu myślę, że parę milionów osób, może 3-4 będzie zabezpieczona – mówi Morawiecki.

REKLAMA

Dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zatrudnionych na umowę zlecenie czy dzieło ma być możliwość wypłaty do 80% minimalnego wynagrodzenia.

Jedną z możliwości ma być możliwość odroczenia wpłat na ZUS czy rozłożenia ich na raty. Pomóc ma także prolongata rat kredytowych i być może opłaty za niektóre media.

Mają się pojawić także specjalne, preferencyjne mikropożyczki, które pomogą filmom w zapewnieniu płynności finansowej.

Kolejną sprawą jest wsparcie dla służby zdrowia. Na ten cel ma trafić 7,5 miliarda złotych. To pieniądze, które przekazane zostaną głównie do jednoimiennych szpitali zakaźnych.

Rząd chce zabezpieczyć także funkcjonowanie całego systemu finansowego.

Pakiet w zasadzie już powstał. W najbliższym czasie ma być przekładany na projekty ustaw. Ma pomóc wszystkim tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji – mówi Prezydent RP, Andrzej Duda.

Andrzej Duda podkreślił, że duże firmy często mają odpowiednie zaplecze finansowe by przetrwać kryzys. Natomiast w najgorszej sytuacji są małe firmy, które niedawno rozpoczęły działalność czy te, na usługi, których nie ma obecnie pobytu.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 18 marca 2020 12:22
`