Dodano: 29 czerwca 2021 08:14

Wskakuj na rower! 500 kilometrów tras rowerowych w Jedlinie-Zdroju, Głuszycy i Walimiu czeka

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Rowerowa 500” to 500 kilometrów tras mieszczących się na terenie trzech gmin: Jedliny-Zdrój, Głuszycy i Walimia. Trasy są oznakowane i przygotowane dla rowerzystów na każdym poziomie trudności. To także całe zaplecze, czyli namiary na restauracje, hotele, wypożyczalnie rowerów czy miejsca, w których można naprawić rower. Nie zabraknie także miejsc do ładowania elektrycznych jednośladów.

„Rowerowa 500” to wskazówka dla wszystkich Polek i Polaków, że wakacje, weekendy można, a nawet trzeba spędzać tutaj, w tych naszych pięknych górach, bo to tak naprawdę jedne z nielicznych gór, które są przygotowane do tego, aby można było uprawiać turystykę rowerową w sposób bezpieczny i zorganizowany – zapewnia Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

Na terenie gminy Walim przygotowano w sumie dziesięć tras rowerowych. Cztery z nich są dla rowerzystów szosowych, cztery to trasy MTB, a dwie to Bike Park i Aktiv Park. Większość tras rozpoczyna się na terenie Zagórza Śląskiego.

REKLAMA

–  Wskazujemy miejsca, w których rowerzyści są traktowani tak, jak to powinno być. Jest zaplecze, gdzie można zostawić bezpiecznie rower, czasami naprawić czy umyć. Znaki będą wskazywały co możemy otrzymać w danym miejscu – mówi Adam Hausman, wójt gminy Walim.

Na terenie Jedliny-Zdroju jest ponad sto kilometrów tras. Główna trasa to trasa widokowa oznaczona symbolem J1.

To nasza perełka, która ma piętnaście kilometrów długości. Jedlina od ubiegłego roku to także oferta single tracków. Mamy już pierwszych pięć kilometrów. Budujemy już kolejne. Nasze trasy to także trasa uzdrowiskowa, górska, jest trasa szosowa – przekonuje Leszek Orpel, burmistrz Jedliny-Zdroju.

W uzdrowisku działają także trzy Miejsca Obsługi Rowerowej, tak zwane MORy, w których można naprawić, umyć czy naładować rower elektryczny.

W Głuszycy również przygotowano dziesięć tras, to głównie propozycje dla kolarzy MTB.

– Pojawiają się także dwa single tracki typu alpejskiego, a więc dwa naturalnie położone szlaki w części Gór Suchych. Do tego trasa szosowa łącząca Jedlinę-Zdrój i Walim poprzez ulice Jasną, Chrobrego, Kolejową, a więc osiemnaście kilometrów, a do tego oczywiście Strefa MTB Głuszyca i 150 kilometrów tras, które funkcjonują od 2002 roku – dodaje Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

Rowerowa 500 – briefing prasowy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Rowerowa 500 – briefing prasowy. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

…. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

…. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także