Wrocław-Rawicz-Góra – ruszyło nowe połączenie Kolei Dolnośląskich

4 września 2023 09:41. fot. użyczone Koleje Dolnośląskie
Artykuł powierzony

Tematy: 


Na przywrócenie połączenia komunikacyjnego mieszkańcy powiatu górowskiego czekali kilkanaście lat. Stało się to możliwe dzięki współpracy samorządów na każdym szczeblu. Od 3 września 2023 roku linię Wrocław-Rawicz-Góra obsługują Koleje Dolnośląskie.

Miejscowość Góra to kolejny kierunek Kolei Dolnośląskich, podobnie jak połączenie Kłodzko – Stronie Śląskie, będzie częściowo obsługiwane autobusami. Będą one kursować z Rawicza przez Bojanowo osiem razy w ciągu dnia. Na stacjach kolejowych pasażerowie będą mogli kontynuować podróż w kierunku Wrocławia czy Leszna.

– Województwo dolnośląskie jest liderem w kraju, jeśli chodzi o rewitalizację linii kolejowych i otwierania nowych połączeń. W tym przypadku, zanim do Góry pojadą pociągi, Koleje Dolnośląskie uruchomiły relację autobusową. Przykładowo, mieszkańcy Góry, chcąc dostać się do Wrocławia, jadą na kołach do Rawicza, a tam przesiadają się do pociągu i to wszystko dzięki dobremu skomunikowaniu tych tras – mówił na konferencji prasowej Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.

REKLAMA

To kolejna linia KD, która łączy przejazd pociągiem i autobusem w ramach jednego biletu KD. Ten element działań samorządu województwa zwiększa dostępność transportową na Dolnym Śląsku. Program Kolejowa Komunikacja Autobusowa ruszył rok temu wraz z połączeniem z Kłodzka do Lądka-Zdroju i Stronia Śląskiego. Teraz poza trasą do Góry dołącza też relacja Wrocław-Oleśnica-Syców.

– Dzisiaj Góra wróciła na mapę połączeń kolejowych. To na razie relacja autobusowa, ale mamy nadzieję, że rewitalizacja linii, którą rozpoczynamy, tj. z Góry przez Bojanowo, połączy kolejowo te miejscowości z całą siecią transportową Dolnego Śląska – dodaje Tymoteusz Myrda, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Stacja Góra Śląska w swej historii była kolejowym węzłem przesiadkowym, do którego można było dotrzeć z Głogowa, Leszna, Bojanowa czy Ścinawy.

Od dzisiaj (3 września) możemy powiedzieć, że wykluczenie komunikacyjne naszego miasta i gminy to przeszłość. Rewitalizacja linii kolejowej do Góry biegnie zgodnie z harmonogramem, a jej otwarcie planujemy na przełom 2025/26 roku – mówi Irena Krzyszkiewicz, burmistrz Góry.

Docelowo do Góry dojadą pociągi Kolei Dolnośląskich – na przedłużonej trasie z Wrocławia do Rawicza. Stanie się tak, gdy linia kolejowa – wraz z wiaduktem kolejowym nad drogą S3 – zostanie przywrócona do ruchu dzięki pracom Dolnośląskiej Służby Dróg i Kolei.

– Celem tego nowego połączenia jest zmaksymalizowanie komfortu podróżnych. Oznacza to, że na trasie Góra–Rawicz, a potem w innych kierunkach Kolei Dolnośląskich, możemy jeździć na jednym bilecie. Co więcej, autobusy są zintegrowane z połączeniami kolejowymi, tak więc nie musimy długo czeka na przystanku, gdy chcemy przesiąść się do pociągu – dodaje Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich.

Więcej na temat przywracanych połączeń można znaleźć na stronie https://kolejedolnoslaskie.pl/15lat/nowe-miejscowosci/.

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

fot. użyczone Koleje Dolnośląskie

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 4 września 2023 09:41
`