Dodano: 4 lutego 2021 08:28
Wrocław. Ostatnia twierdza Hitlera – Festung Breslau 1945 [FILM]
Tematy: ciekawostki dolnośląskie dolny śląsk festung breslau historia wrocław zahistoryzowani
– W sierpniu 1944 roku Breslau zostaje ogłoszony twierdzą. W praktyce oznacza to, że każdy most, każda ulica, każda alejka ma bronić się do ostatniego żołnierza. Wrocław nie może upaść – mówi Maciej Regewicz z projektu ZaHistoryzowani. Pasjonaci historii tym razem opowiadają o bitwie o Breslau z 1945 roku i o tym, co się stało ze „złotem Wrocławia”.
ZaHistoryzowani przypominają, że bitwa o Wrocław rozpoczyna się w lutym 1945 roku. Obecna, dolnośląska stolica atakowana była jednak już od października 44`. To wówczas radzieckie samoloty dokonały pierwszego bombardowania.
Pasjonaci historii w swojej najnowszej produkcji opowiadają o tym, jak mieszkańcy Breslau mieli bronić swojego miasta oraz o tym, jak je niszczyli by tworzyć umocnienia. W produkcji wykorzystano archiwalne zdjęcia z tego okresu. ZaHistoryzowani odwiedzają także jeden z wrocławskich schronów z tego okresu. Reportaż porusza także kwestię „złota Wrocławia”.
– Wrocław oprócz tego, że był jednym z największych miast III Rzeszy, był także miastem obrzydliwie bogatym. Do dziś pozostaje tajemnicą co stało się z depozytami bankowymi, które Niemcy wywieźli z tego miasta – mówi Regewicz.
Zapraszamy do obejrzenia reportażu, do którego zdjęcia zrealizował Jakub Sasiela.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz także
- Nowe miejsca z odcinkowym pomiarem prędkości. W naszym regionie cztery lokalizacje
- Śmieci na samochodzie i kartka „Patrz gdzie parkujesz…” Mieszkańcy reagują na nasz tekst
- Wałbrzych. Białe noce, Porceliada czy specjalny nocny bieg. Rok Porcelany to nie tylko wystawy
- Historia gwiazdy filmów dla dorosłych kręcona w Nowej Rudzie. Produkcja Lady Love podbija serca widzów
- Dolny Śląsk. Sprawca zabójstwa sprzed 33 lat zatrzymany. W tle kradzież ówczesnego miliarda złotych
- Szczawno-Zdrój. W nocnym pożarze zginął mężczyzna
Najczęściej czytane
- Pilchowice i Kolorowe Jeziorka w tajemniczej historii o morderstwie. Dolny Śląsk w kolejnym serialu Netflixa
- „Śnieżka” ze Świebodzic przejmuje część zakładów konkurencji. Chodzi o firmę z Opolszczyzny
- Wałbrzych. Zdrożeją bilety autobusowe? Prezydent przyznaje, że podwyżka jest nieunikniona
- Kończą budowę wieży na Dzikowcu. Otwarcie wieży być może już w lutym
- Wypadek w Czanym Borze. Auta uderzały w siebie jak domino