Wprowadzenie do medytacji – jak zacząć praktykować?

9 listopada 2020 15:03. Wprowadzenie do medytacji – jak zacząć praktykować? fot. użyczona / Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany

Tematy: 


Medytacja, podobnie jak joga, są znane ludziom od tysięcy lat. Wiele mówi się o jej dobroczynnym wpływie na sferę psychiczną i pomoc w walce z codziennym stresem. Co daje medytacja i w jaki sposób może wpływać na nasze codzienne życie?

Korzyści, jakie niesie ze sobą medytacja

Współcześnie żyjemy szybko. Już od najmłodszych lat jesteśmy motywowani do tego, by osiągać cele w życiu prywatnym i zawodowym. Dzięki internetowi mamy powszechny dostęp do informacji z całego świata i ciągle śledzimy bieżące trendy. Bombardowanie różnymi bodźcami i przeciążenie informacjami sprawia, że psychiczna kondycja współczesnego człowieka się pogarsza. A medytacja jest doskonałym sposobem, by na chwilę oderwać się od bieżącej rzeczywistości, przejść w tryb wyciszenia, skupić się na aktualnym momencie życia.

REKLAMA

Dzięki medytacji możemy: opanować stres, wyciszyć się, uspokoić, skupić, lepiej zrozumieć siebie, wyrównać ciśnienie tętnicze krwi, poprawić jakość snu, złagodzić objawy migreny i bóle miesiączkowe.

Medytacja przynosi długofalowe skutki dla zdrowia psychicznego. Człowiek spokojny i skupiony lepiej czuje się sam ze sobą, co również przekłada się na relacje z innymi. Można więc śmiało powiedzieć, że regularna medytacja pozytywnie wpływa na życie zawodowe i rodzinne człowieka. Praktyka uważności jest stosowana w ramach wielu terapii psychologicznych jako bazowe ćwiczenie umysłu.

Rodzaje medytacji

Do medytowania na początek wystarczą tylko chęci i kilkanaście minut wolnego czasu dziennie. Jednak warto wiedzieć, że można się spotkać z różnymi rodzajami medytacji, które w odmienny sposób działają na praktykujących. Poznaj je wszystkie, by dobrać tę najkorzystniejszą dla siebie. Najprostszy podział medytacji pozwala dzielić praktyki, biorąc pod uwagę kryterium skupienia uwagi.

Uwaga skupiona to medytacja polegają na całkowitym oddaniu się jednej czynności w czasie sesji medytacyjnej i skoncentrowaniu na niej uwagi. Może to być oddech, śpiewanie mantry czy konkretny (prawdziwy lub wyimaginowany) przedmiot. Dzięki takiej praktyce można lepiej skupić się na danym obiekcie bez niepotrzebnego rozpraszania się. Przykładami są medytacja oddechu, medytacja z mantrami, medytacja z czakrami.

Skupienie przestrzenne to bierna obserwacja aspektów własnego doświadczenia takimi, jakimi są, bez konieczności skupiania się na konkretnym przedmiocie. Dzięki takiej praktyce można wyćwiczyć zdolność czystego postrzegania bez specjalnego zaangażowania i reagowania. Przykładami są: vipassana czy medytacja mindfulness.

Medytacja obecności to skupienie nakierowane na własną obecność. To najważniejszy cel medytacji, skupienie na „tu i teraz” i swojej świadomości w danej chwili. To najtrudniejsza z odmian medytacji, która pozwala jednak realizować cel sam w sobie. Przykładami są: medytacja samopoznania i medytacja bezwysiłkowej uważności.

Wprowadzenie do medytacji – jak zacząć praktykować? fot. użyczona / Artykuł sponsorowany

Medytacja – najważniejsze ćwiczenia dla początkujących

Jeśli jeszcze nie praktykowałeś medytacji i chcesz sprawdzić, na czym ona polega, to warto wypróbować kilka prostych ćwiczeń medytacjach, które mogą być dobrym wprowadzeniem do bardziej zaawansowanych praktyk medytacyjnych.

Odliczenie – na początek usiądź, zamknij oczy i zacznij, powoli oddychając, odliczać np. od 200 do zera. Dzięki temu skupisz się na pojedynczym procesie myślowym i ograniczysz bodźce do minimum.

Obserwacja i wyobrażenie – usiądź, zamknij oczy, otwórz je i ponowni zamknij. Spróbuj wyobrazić sobie przedmioty, które zauważyłeś. Pomyśl, jaki mają kolor, zapach, fakturę. Możesz też wyobrazić sobie konkretną figurę geometryczną o danym kolorze i spróbować utrzymać ten obraz w pamięci jak najdłużej.

Oddychanie – oddech gardłowy, typowy dla człowieka, jest płytki. Można zmienić go na głęboki, angażując do pracy przeponę. Połóż się na plecach i ułóż jedną książkę na klatce piersiowej, a drugą na brzuchu. Sprawdź, która część ciała uniesie się w czasie oddychania. Spróbuj tak pokierować oddechem, by uniesiona została druga książka.

Podstawy praktyki medytacyjnej

Jak zacząć medytować? Nie ma sztywnych zasad regulujących sesje medytacyjne. Praktykowanie jednak wymaga dużo cierpliwości i samodyscypliny. Najlepiej jednak zacząć już dziś, bez nastawiania się na natychmiastowe rezultaty. Medytacja jest długotrwałym ćwiczeniem umysłu, którego rezultaty można jednak zauważyć po pewnym czasie.

Jeśli jednak szukasz dobrych wskazówek na początek, które pomogą w wyrobieniu dobrych nawyków, to kilka podsuwamy.

Znajdź odpowiednie miejsce do medytacji. Musisz przede wszystkim czuć się wygodnie i bezpiecznie. Dzięki temu łatwiej będzie Ci się odizolowywać od bodźców zewnętrznych.

Ustal porę sesji. Konsekwencja to podstawa, więc wybierz porę, o której będziesz medytować. Zakłada się, że najlepszy będzie poranek, jeszcze przed śniadaniem.

Ustal czas sesji i staraj się go przestrzegać. Na początek wystarczy sesja 15-20 minut. Wiedz jednak, że umysł potrzebuje dłuższej chwili, aby pozbyć się natłoku myśli. Początkowe sesje mogą trwać jeszcze krócej, nawet 10 minut.

Wybierz pozycję. Choć może się to wydawać dziwne, ale 20 minut spędzone w jednej pozycji jest uciążliwe, dlatego tak ważny jest odpowiedni dobór pozycji do medytacji. Usiądź na krześle lub na podłodze albo połóż się. Ważne, by czuć się wygodnie i bezpiecznie.

Skup się na oddechu. Zamknij oczy. Staraj się oddalać do siebie kolejne myśli i fantazje, które na bieżąco pojawiają się w głowie. Do skupienia na oddechu wracaj zawsze, kiedy nie potrafisz sobie poradzić z natłokiem myśli.

Wprowadzenie do medytacji – jak zacząć praktykować? fot. użyczona / Artykuł sponsorowany

Medytacja dobra dla zdrowia

Praktyka medytacyjna może być uzupełnieniem zajęć jogi. To jeden z kilku zdrowych nawyków sportowych, który wpłynie nie tylko na formę fizyczną i skupienie, ale także nastawienie i motywację. Do tego potrzebna jest także zdrowa dieta. Pamiętaj, że medytację można także praktykować na zewnątrz. W takiej sytuacji warto zadbać o odpowiednią odzież treningową, która ochroni przed wiatrem i niższymi temperaturami. Najlepszym wyborem będzie bluza treningowa męska lub softshell damski.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł sponsorowany

To jest artykuł sponsorowany nadeslany przez naszego klienta. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Dodano: 9 listopada 2020 15:03
`