Dodano: 21 października 2019 09:06

WOT formuje brygadę na Dolnym Śląsku. Terytorialsem może zostać niemal każdy

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To propozycja dla tych, którzy chcą łączyć życie osobiste, dotychczasową pracę ze służbą w wojsku – przekonują przedstawiciele Wojsk Obrony Terytorialnej. Dowództwo brygady i pierwszy batalion powstają właśnie we Wrocławiu, niewykluczone, że żołnierze pojawią się także w Kłodzku. Chętni mogą już się zgłaszać.

Dowódcą 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej został pod koniec września pułkownik Artur Barański, tym samym rozpoczął się proces formowania WOT na Dolnym Śląsku.

Dowództwo ulokowane zostanie na terenie koszar wojskowych przy Alei Hallera we Wrocławiu. Pierwszy z planowanych trzech batalionów lekkiej piechoty, o numerze 161 będzie rozmieszczony we Wrocławiu i Kłodzku. Dolnośląska brygada WOT będzie szesnastą w kraju.

REKLAMA

Wszyscy chętni do służby w Dolnośląskiej Brygadzie OT powinni zgłosić się do odpowiednich dla miejsca zamieszkania Wojskowych Komend Uzupełnień. Na chwilę obecną mamy ok.  300 zadeklarowanych  ochotników, którzy już zgłosili  chęć zostania „Terytorialsami” – mówi płk Artur Barański, dowódca brygady.

O przyjęcie do Terytorialsów mogą ubiegać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej i rezerwiści. Szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, dlatego można połączyć je z dotychczasowym zajęciem.

Kandydat do WOT musi posiadać obywatelstwo polskie, musi mieć ukończone 18 lat, być zdrowy psychicznie i fizycznie. Nie może być karany oraz nie może pełnić innego rodzaju służby wojskowej. Wniosek o powołanie do TSW można pobrać ze strony internetowej www.terytorialsi.mil.pl. Ochotnicy przechodzą jedno z dwóch rodzajów szkoleń wstępnych: dla kandydatów, którzy nie byli w wojsku (16 dni) oraz dla żołnierzy z rezerwy (8 dni).

Służba w Wojskach Obrony Terytorialnej cieszy się w Polsce sporym zainteresowaniem. To obecnie blisko 22 tysiące żołnierzy z czego blisko 90 procent to ochotnicy. W całym kraju chęć wstąpienia do Terytorialsów zadeklarowało blisko 40 tysięcy osób.

Wojska Obrony Terytorialnej fot. materiały prasowe

Wojska Obrony Terytorialnej fot. materiały prasowe

Wojska Obrony Terytorialnej fot. materiały prasowe

Wojska Obrony Terytorialnej fot. materiały prasowe

Wojska Obrony Terytorialnej fot. materiały prasowe

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także