Dodano: 21 grudnia 2019 19:15

Wojsko jednak będzie w Wałbrzychu. Batalion WOT w byłym gimnazjum na Podgórzu

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Jeden z nowo tworzonych Batalionów Wojsk Obrony Terytorialnej stacjonował będzie w Wałbrzychu. To dość zaskakująca decyzja, bo do tej pory mówiło się, że poza Wrocławiem żołnierze WOT stacjonowali będą na Dolnym Śląsku w Kłodzku. Plany mówiące rozlokowaniu w Wałbrzychu batalionu WOT potwierdza prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej.

– Powodowany pewnymi już pisemnymi decyzjami mogę powiedzieć, że odnieśliśmy w pewnym sensie sukces, zabiegając o to, żeby w Wałbrzychu była siedziba batalionu Wojsk Obrony Terytorialnej kraju. – powiedział w rozmowie z Dziennikiem prezydent Wałbrzych Roman Szełemej – Ja od samego początku, mówiłem to zresztą publicznie, byłem bardzo zdeterminowany, żeby taki batalion w Wałbrzychu był. I taką mamy sytuację, że wiele osób z Wałbrzycha zaangażowanych było w ten projekt, w sensie pozytywnym, ponad wszystkimi podziałami 

Plany ulokowania w Wałbrzychu Wojsk Obrony terytorialnej sięgają 2017 roku, kiedy gmina Wałbrzycha podjęła uchwałę o przekazaniu żołnierzom nieruchomości przy ulicy Internatowej.  Niestety, w ślad za decyzją nie poszły żadne działania ze strony armii. Także w trakcie formowania dolnośląskiego Batalionu WOT Wałbrzych nie pojawiał się na liście ewentualnych kwater. Tym bardziej zaskakuje wczorajsze oświadczenie prezydenta Szełemeja:

REKLAMA

– Ostatnia lokalizacja, wybrana przez dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej kraju to siedziba byłego gimnazjum na Podgórzu, przy ulicy Niepodległości. To jest budynek, który przeznaczyliśmy pierwotnie na mieszkania komunalne i socjalne, tam jest duży teren na zapleczu, my chcemy go dodatkowo przekazać wojsku, bo to są tereny gminne. To jest dość rozległy teren. 

Poza budynkiem byłego gimnazjum, w którym stacjonowali będą żołnierzem, gmina Wałbrzych zobowiązała się zapewnić mieszkania dla kadry oficerskiej. Początek prac związanych z rozlokowaniem batalionu WOT w Wałbrzychu przewidziano już na początek przyszłego roku.

Prezydent Szełemej liczy na to, że stacjonujący w Wałbrzychu żołnierze WOT okażą się pomocni w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych, jakie dotykają region:

– Ja przypominam, że nie ma właściwie roku bez jakiejś budowlanej, jeśli nie katastrofy, to czegoś bardzo podobnego. Występują w terenach górskich pożary lasów, z którymi musimy się zmagać – one są zawsze wielkim wyzwaniem z powodu ukształtowania terenu. Straż pożarna robi co może, ale zawsze taka pomoc jest nieoceniona. – dodał na koniec prezydent Szełemej

Tymczasem obiekt przy ulicy Internatowej pozostanie w zasobach gminnych, urzędnicy poszukują dla niego nowego przeznaczenia. Takich obiektów czekających na lepsze czasy jest w Wałbrzychu sporo. Prezydent podkreśla, że często adaptacja takich budynków do nowych potrzeb i zadań kosztuje więcej, niż wybudowanie nowych.

Żołnierze WOT. Fot. użyczona / terytorialsi.pl

Żołnierze WOT. Fot. użyczona / terytorialsi.pl

Żołnierze WOT. Fot. użyczona / terytorialsi.pl

Żołnierze WOT. Fot. użyczona / terytorialsi.pl

Żołnierze WOT. Fot. użyczona / terytorialsi.pl

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także