Wojewoda rozumie intencje wałbrzyskich radnych. Woli jednak perswazję od przymusu

30 kwietnia 2021 20:17. Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski fot. użyczone / DUW

Tematy: 


Decyzja rady miejskiej Wałbrzycha była dobra w intencjach – przyznaje wojewoda dolnośląski. Jarosław Obremski dodaje jednak, że prawdopodobnie doszło do przekroczenia kompetencji gminnych. Jego służby zajmą się oceną prawną przyjętej przez wałbrzyskich radnych uchwały. Mają na to miesiąc.

Wojewoda dolnośląski zapewnia, że jest za szczepieniami i są one bardzo ważne.

Raczej będę unikał tutaj polemiki. Oczywiście osobną rzeczą jest zbadanie legalności pod względem formalnym tej uchwały i to moje służby będą robić. Natomiast ja bym chciał zwrócić uwagę na coś zupełnie innego, na ten element związany z tym, że niewątpliwie ta uchwała wywołuje pewną dyskusję – przyznaje Jarosław Obremski.

REKLAMA

Zdaniem wojewody to dyskusja balansująca pomiędzy wolnościami obywatelskimi, także prawem do nieszczepienia się i odpowiedzialnością, oraz solidarnością z innymi.

Mamy świadomość, że jeżeli większość społeczeństwa, albo znacząca część mniejszości nie zaszczepi się to grozi nam czwarta fala. Ja myślę, że ten element dyskusji spowodowany tą uchwałą ma duże znaczenie – dodaje Obremski.

Wojewoda dodaje, że w jego ocenie w Polsce więcej można osiągnąć perswazją niż przymusem. Nie ukrywa, że ewentualnymi decyzjami w sprawie „paszportów covidowych” powinny zajmować się władze centralne czy wręcz instytucje europejskie.

Przypomnijmy, wałbrzyscy radni przyjęli wczoraj uchwałę, która wprowadza obowiązkowe szczepienia przeciw  COVID-19 dla wszystkich pełnoletnich mieszkańców Wałbrzycha i osób pracujących na terenie miasta. Rad przyjęła także apel o wpisanie koronawirusa na listę chorób zakaźnych. Służby wojewody mają trzydzieści dni na formalną ocenę uchwały. Mogą ją uchylić.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 30 kwietnia 2021 20:17
`