Wojewoda pyta o obowiązek szczepień przeciw COVID-19 w Wałbrzych. Chce wiedzieć, jak miasto będzie egzekwować przepis

11 maja 2021 16:33. Otwarcie masowego punktu szczepień drive thru w Wałbrzychu. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


O tym, że takie zapytanie trafiło do prezydenta Wałbrzycha Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski mówi w programie TVP3 Wrocław. Pytany o to, jaką rekomendację wyda co do przyjętych przez radnych przepisów odpowiada, że prawdopodobnie uchwała przekracza zakres kompetencji gminy.

Przypomnijmy, wałbrzyscy radni przyjęli uchwałę, w której wprowadzili obowiązek szczepień przeciw COVID-19 dla wszystkich pełnoletnich mieszkańców Wałbrzycha i osób pracujących na terenie miasta. Teraz oceną formalno-prawną proponowanych przepisów zajmują się służby wojewody, które mają czas do końca maja by wydać opinię w tej sprawie.

Mi rekomenduje rozstrzygnięcie prawne nadzór, który jest sprawowany nad uchwałami przyjmowanymi przez rady gminne, powiatowe czy Urząd Marszałkowski. Natomiast, w tym przypadku, wydaje mi się, że rekomendacja będzie jedna, że jest to uchwała, która przekracza zakres kompetencji – mówi w TVP3 Wrocław Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

REKLAMA

Wojewoda dolnośląski przyznaje, że zwrócił się do prezydenta Wałbrzycha z prośbą o wyjaśnienie, w jaki sposób, gdyby uchwała była ważna, chciałby dokonywać egzekucji przepisów dotyczących obowiązku szczepień przeciw COVID-19.

Ja próbuję w walce z pandemią na wszystkie tego typu inicjatywy patrzeć z jak największą przychylnością, i patrzeć, że jest w tym troska o dobro wspólne – dodaje Obremski.

Zdaniem Obremskiego, Wałbrzych próbuje w ten sposób pokazać, że wkrótce będziemy mieli więcej szczepionek niż chętnych na nie, i trzeba szukać metod propagowania szczepień.

Moim zdaniem dużo lepszą metodą jest system zachęt. Myślę też, że będzie pewna, delikatna presja pracodawców, ponieważ będzie im zależeć, żeby ich pracownicy byli bezpieczni – dodaje goszczący we wrocławskiej telewizji wojewoda.

W ocenie wojewody  pracodawcom będzie zależało na tym, aby w przypadku kolejnej fali epidemii, zachorowania pracowników nie doprowadzały do paraliżu firmy. Dodaje, że liczy na to, że taka presja i zachęty wpłynął zachęcająco.

Władze Wałbrzycha są nastawione do tego sceptycznie. Uważają, że powinny być stosowane metody bardziej restrykcyjne – dodaje Obremski.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 11 maja 2021 16:33
`