Dość nietypowe zestawienie opublikował w piątek wojewoda dolnośląski. Na profilu społecznościowym Jarosława Obremskiego pojawiło się zestawienie mówiące o tym, które jednostki samorządu terytorialnego przyjęły najwięcej uchodźców w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców. Niektórzy samorządowcy już skrytykowali taki „ranking”.
– Każdego dnia, do stolicy Dolnego Śląska przyjeżdżają kolejni uchodźcy z Ukrainy w poszukiwaniu schronienia. Dla nas jest to egzamin zarówno z człowieczeństwa, jak i ze sprawnego zarządzania oraz logistyki – czytamy na oficjalnym profilu wojewody na FB.
Jarosław Obremski podkreśla, że ważną rolę odgrywają w tej chwili samorządy, które niosą pomoc uchodźcom.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
– Szczególne podziękowania kieruję do samorządów z gmin i powiatów wymienionych na poniższej grafice. Współpraca z Państwem stanowi wzór prawidłowych relacji między administracją rządową a samorządem – komentuje umieszczoną w sieci grafikę wojewoda.
Z opublikowanych przez wojewodę danych wynika, że wśród gmin, największą liczbę uchodźców w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców przyjęły: Walim, Szklarska Poręba, Karpacz, Szczawno-Zdrój, Niemcza i Mieroszów. Jeżeli chodzi o powiaty, na liście znalazły się powiaty: karkonoski, wałbrzyski, lwówecki, dzierżoniowski, kłodzki i miasto Jelenia Góra.
„Ranking” skomentował już miedzy innymi Patryk Straus, wójt gminy Kamienna Góra.
– Proszę tego typu rankingi zdjąć ze strony Panie Wojewodo. To nie wyścig, a i efekt może być odwrotny od zamierzonego. Podzieli tylko ludzi i samorządy. Pomagamy z potrzeby serca według naszych możliwości – napisał samorządowiec.
Dane wojewody prawdopodobnie przygotowane zostały w oparciu o liczbę osób zarejestrowanych w poszczególnych gminach i zgłoszonych do Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Dotyczą zapewne także osób, które skorzystały z noclegów przygotowanych przez samorządy. Warto pamiętać, że w wielu gminach uchodźcy znaleźli schronienie u przypadkowych rodzin, znajomych czy bliskich.