Wojewoda Hreniak obiecuje dwa razy więcej pieniędzy na ochronę zabytków Dolnego Śląska

20 lipca 2017 13:03. Swiebodzice 08.04.2017 W Swiebodzicach (dolnoslaskie) zawalila sie dwupietrowa kamienica. Powodem katastrofy byl prawdopodobnie wybuch gazu. Spod gruzow wciaz wydobywani sa zywi ludzie. fot. Jacek Zych / FORUM

Tematy: 


Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak podjął decyzję o dwukrotnym zwiększeniu środków na ochronę i konserwację zabytków na Dolnym Śląsku. W projekcie budżetu na 2018 rok, który zostanie wysłany do Ministerstwa Finansów znalazła się kwota 1 mln 600 tys. zł. W 2017 roku dotacja na zabytki w regionie wyniosła 780 tys. zł. Przyznanie tak dużych środków środków przesunęłoby województwo dolnośląskie z 10. na 3. miejsce według przyznanych środków na konserwację i ochronę zabytków w latach 2017 i 2018.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej Wojewoda Paweł Hreniak powiedział:

– Województwo dolnośląskie, pomimo posiadania najwyższej w Polsce wielkości zasobu zabytkowego, do tej pory było na odległym miejscu w kraju w zakresie wysokości środków finansowych na ochronę i konserwację zabytków. Tak przygotowany budżet będzie dawał możliwość zaplanowania wydatków na realne prowadzenie polityki konserwatorskiej i realizację wzorcowych działań konserwatorskich.

REKLAMA

Ile pieniędzy z tej puli przypadnie Aglomeracji Wałbrzyskiej – przekonamy się już wkrótce.  Do zatwierdzenia przyszłorocznego budżetu jeszcze długa droga – sprawę będziemy śledzić i na bieżąco Państwa informować.   Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak od początku pełnienia swojej funkcji angażował się w zabiegi mające na celu zwiększenie kwoty na ochronę zabytków na Dolnym Śląsku. O problemie informował m.in. Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 lipca 2017 13:03
`