Wojewoda Dolnośląski – nie ma przesłanek do stwierdzenia, że tzw „złoty pociąg istnieje”. 

31 sierpnia 2015 11:22.

Tematy: 


Bezpośrednio po posiedzeniu sztabu kryzysowego, który zebrał się w sprawie domniemanego „złotego pociągu” o godzinie 10.30 we wrocławskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła konferencja prasowa. Udział w niej wzięli Wojewoda Dolnośląski Tomasz Smolarz, prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej oraz Wojewódzki Konserwator Zabytków Barbara Nowak-Obelinda.

Główny przekaz konferencji to stanowcze oświadczenie Wojewody Tomasza Smolarza, Prezydenta Wałbrzycha Romana Szełemeja oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o nieposiadaniu wiedzy na temat jakichkolwiek zdjęć georadarowych tzw „złotego pociągu”.

Nie zostały nam przekazane żadne materiały fotograficzne ani inne, poza nieczytelnymi, starymi mapami. W związku z powyższym nie możemy w żaden sposób potwierdzić istnienia niczego, co można byłoby nazwać „złotym pociągiem”. – powiedział Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

Decyzje, jakie zapadły na posiedzeniu sztabu kryzysowego to przede wszystkim, w związku ze wzmożonym zainteresowaniem gapiów i eksploratorów-amatorów, przeprowadzenie akcji zabezpieczenia terenu. Policja, Straż Ochrony Kolei, Straż Miejska i Straż Leśna ma za zadanie ciągłe monitorowanie terenu między 61 a 65 km linii kolejowej Wrocław–Zgorzelec. W związku z wczorajszym pożarem nadleśniczy nadleśnictwa Świdnica wprowadzi zakaz wstępu do lasu. Cały teren, o powierzchni ok 3 ha  zostanie także oznaczony tablicami ostrzegawczymi, zakazującymi wstępu na tereny kolejowe. W następnej kolejności nastąpi ocena materiału (kilku stron nieczytelnych do końca map) – o, zdaniem Szełemeja i Smolarza, bardzo niewysokim  prawdopodobieństwa.

Prezydent Wałbrzycha złoży dziś wniosek do Wojewody Dolnośląskiego, który przekieruje go do MON, celem przeprowadzenia czynności rozpoznawczych, a następnie przeprowadzenia badań za pomocą georadaru i innych, właściwych do tego działań urządzeń elektronicznych. Teren, jakim objęte zostaną badania, to ok 2,5 do 3 ha lasu.

Prezydent i Wojewoda, jak również Wojewódzki Konserwator Zabytków zgodnie twierdzą, że nie widzieli fotografii o których mówił w piątek Główny Konserwator Zabytków. Wg nich walor poznawczy znaleziska nie różni się niczym od wielu zgłaszanych w poprzednich latach. Swoją opinię wojewoda i prezydent opierać chcą jedynie na przesłankach naukowych i technicznych, a te dostarczyć ma dopiero badanie przeprowadzone przez wojsko.

Wojsko w Wałbrzychu pojawi się natychmiast po tym, jak do MON wpłynie stosowny wniosek od prezydenta Romana Szełemeja.

Dodano: 31 sierpnia 2015 11:22
.
 • kolega z podwórka pisze:

  jakby to był transport wódki….przesłanki by się szybko znalazły

 • misiek pisze:

  Masa ale to masa bledow w tekscie… pisany na kolanie

 • Kuba pisze:

  Główny Konserwator Zabytków w zeszłym tygodniu oświadczył, że po obejrzeniu dowodów (w tym zdjęć georadarowych) jest na 99% pewien ze pociąg istnieje, a teraz 3 osób twierdzi ze to ściema??? Chyba ktoś nie uzgodnił wersji :) Skoro Wojewoda, Prezydent i Wojewódzki Konserwator twierdzą ze pociągu nie ma to po co chcą zabezpieczać teren, angażując do tego wojsko??? :)

 • mar pisze:

  Chwyt marketingowy :) Jesli jest lepiej powiedzieć nie :) a i po co tlumy ludzi maja poszukiwac pociągu.:)

 • Peter Koppel pisze:

  50°49’43.46″N 16°18’44.56″E

 • Wiedzmin pisze:

  No i wszystko jasne. Skoro nie ma to znaczy że jest. Tani chwyt marketingowy żeby odciągnąć tłumy niepożądanych poszukiwaczy od znaleziska. Troszeczkę za puzno. Sprawa za bardzo została nagłosniona.

 • Cetra pisze:

  W/g mnie za szybko oswiadczyli ze jest tak naprawde nie weryfikujac info i teraz po prostu wyjda na pacanow – oj posypią się dymisje a powinni zacząć od magistratu Wałbrzycha

 • Anonim pisze:

  I oto w taki sposób się kradnie śmiało się pisze ze 2+2 jest 3

 • Darek T. pisze:

  Oj Obelinda. Co ? Ty już wiesz co ;)

 • http://sizzling-hot.pl pisze:

  Wszystkim wam tylko złoto w głowie!!

 • Dodaj komentarz

  Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

  `