Wodorowe autobusy wyjadą na ulice Wałbrzycha. Miasto chce kupić 20 takich pojazdów

19 września 2022 10:20. Autobus na przystanku przy placu Solidarmości. Fot. A.Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Dziś podpisana zostanie umowa na dofinansowanie projektu „Wałbrzyski Autobus Wodorowy”. Na ulice miasta wyjedzie dwadzieścia najnowocześniejszych, ekologicznych autobusów. Miasto może liczyć na blisko 60 mln złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W wakacje serwis transport-publiczny.pl informował, że Wałbrzych będzie kolejnym miastem, do którego mają trafić wodorowe autobusy. Pojazdy, jak wynika z informacji portalu, miałyby wyjechać na drogi w pierwszym kwartale 2024 roku.

W tej chwili regularne kursy takiego pojazdu prowadzone są w Koninie. Wodorowe autobusy mają wyjechać także na ulice Poznania, ale i Rybnika.

REKLAMA

Projekt, w ramach, którego Wałbrzych otrzymał dofinansowanie zakłada zakup dwudziestu pojazdów i budowę infrastruktury towarzyszącej. Miasto otrzyma dotację – ponad 58 mln złotych oraz pożyczkę w wysokości blisko 7 mln złotych. Cały projekt może być wart nawet 80 mln złotych, ale szczegóły poznamy dziś w czasie podpisania umowy na dofinansowanie. Przetarg na zakup pojazdów ma być rozbity na kilka etapów.

W Wałbrzychu będzie musiała powstać także infrastruktura niezbędna do obsługi takich pojazdów. Jak wynika z naszych informacji, przy jej budowie miasto będzie współpracować z koncernem PKN Orlen.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 19 września 2022 10:20
`