Dodano: 20 stycznia 2022 15:46

nasz news Woda z kranu zmieniła smak? Być może pijesz wodę z byłej kopalni

– W części naszego miasta, położonej w okolicach dzielnic Rusinowa i Stary Zdrój pojawiła się woda, która może być trochę bardziej zmineralizowana – w taki sposób podczas  czatu z mieszkańcami prezydent Wałbrzycha odpowiedział na pytanie jednej z wałbrzyszanek o zmieniający się smak wody w kranie.  Jak wyjaśnił prezydent, w części gospodarstw w Starym Zdroju, Rusinowej i Dziećmorowicach popłynęła woda z wybudowanej w Jedlinie Zdroju na bazie pogórniczego szybu „Pokój”  fabryki wody.  

Do wałbrzyskich wodociągów z byłego kopalnianego szybu Pokój w Jedlinie-Zdroju tłoczy się nawet 250 tysięcy litrów wody na dobę. Kosztem ponad 16 milionów złotych wybudowano tam jedną z najnowocześniejszych tego typu fabryk wody w kraju. Opierając się na słowach urzędników wydobywana z szybu Pokój woda jest bardziej zmineralizowana i może osadzać więcej kamienia, jednak jest krystalicznie czysta. Jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji przez niemal 3 lata naukowcy  badali jej przydatność do spożycia. Dziś nad czystością wody czuwa cały szereg urządzeń elektronicznych i… skorupiaki

– Małże są niezwykłe czułe na jakiekolwiek zaburzenia czystości wody. Do ich  skorupek podłączone są czujniki elektroniczne. Jakikolwiek zaburzenia jakości tej wody natychmiast małże wyczuwają i zamykają się, a to natychmiast powoduje cały ciąg podejmowanych Działań. Do tej pory taka sytuacja nie zdarzyła się – wyjaśnia prezydent Wałbrzycha. – To jest metoda stosowana niemal we wszystkich tego typu miejscach na świecie.

Chociaż fabryka wody w Jedlinie pracuje już od kilkunastu tygodni, oficjalnie jeszcze nie została otwarta. To ma nastąpić wiosną tego roku. Pompowana z szybu Pokój woda powinna w  100 procentach zabezpieczyć w wodę Jedlinę-Zdrój, Walim, Głuszycę oraz południowe dzielnice Wałbrzycha – Stary Zdrój, Rusinową, Dziećmorowice i Poniatów. 

Punkt czerpania wody w byłym szybie pokój w Jedlinie-Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Punkt czerpania wody w byłym szybie pokój w Jedlinie-Zdroju. Fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

Zobacz także