Woda z kranu i papier zamiast plastiku. Tegoroczny Półmaraton Wałbrzych ma być eko. Uda się?

Tematy: 


Papierowe kubeczki zastąpią te z plastiku, zamiast foliówek będą worki z materiału, a uczestnicy biegu nie będą pili już wody przelewanej z butelek, tylko tę laną prosto z beczkowozów wodociągów. Dzięki tym zmianom jubileuszowy, XX Toyota Półmaraton Wałbrzych ma być eko. Zmiany to efekt zapowiedzi sprzed kilku miesięcy, gdy władze miasta złożyły deklarację, że Wałbrzych będzie wolny od plastiku.

To jest duże wyzwanie logistyczne. Musimy przygotować specjalne pojemniki, z których będziemy przelewać do kubków – mówi Piotr Rachwalski, prezes Aqua-Zdroju, spółki, która jest głównym organizatorem biegu.

REKLAMA

Organizatorzy rozważali także inne, dostępne opcje. Specjalne gąbki nasiąknięte wodą czy wodę w kapsułkach, które rozpuszczają się po wzięciu ich do ust. Ostatecznie wybrano jednak papierowe kubki, głównie ze względu na koszty i bezpieczeństwo.

Na trasie biegu pojawią się także baseniki dla biegaczy, którzy będą się mogli w nich schłodzić i oczywiści kurtyny wodne.

Z powodu zmian ze współpracy wycofała się także część sponsorów, która oferowała produkty w plastikowych opakowaniach.

Co z zawodnikami, którzy przywiozą ze sobą plastikowe pojemniki?

Z naszej strony oczywiście nie będziemy nikomu ich wyrywać i zabierać, ale apelujemy do uczestników by uszanowali tę naszą wolę, aby Wałbrzych był tym pierwszym miastem bez plastiku, więc apelujemy by w miarę możliwości zostawiali plastiki, gdzie indziej – dodaje Rachwalski.

Każdy z uczestników otrzyma także bidon wielorazowego użytku, pakiet startowy spakowany będzie w worek materiałowy, a znajdujące się w nim materiały będą wyprodukowane z papieru. W dwóch punktach żywieniowych, w których do tej pory przelewana była woda z plastikowych butelek, teraz ma być rozlewana woda z kranu dostarczona przez wałbrzyskie wodociągi.

W ubiegłym roku kupiliśmy około 25 tysięcy kubków plastikowych. Teraz zwiększyliśmy tą ilość do blisko 50 tysięcy kubków kartonowych i dostaliśmy około 10 tysięcy kubków kartonowych od jednego z partnerów – dodaje Tomasz Durajczyk, dyrektor biegu.

XX Toyota Półmaraton Wałbrzych rozegrany zostanie w najbliższą niedzielę na trasie zlokalizowanej w Śródmieściu. Limit zawodników wynosi cztery tysiące osób. Do tej pory chęć udziału zgłosiło już trzy tysiące siedemset osób, z czego trzy tysiące opłaciło start.

Dodano: 12 sierpnia 2019 14:22

Pozostałe informacje