Władze Świdnicy: jesteśmy zszokowani informacjami w izraelskich mediach

20 lutego 2019 13:01. Cmentarz żydowski w Świdnicy. 20.02.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Władze Świdnicy zdecydowanie odcinają się od informacji, jakie pojawiły się w ciągu ostatnich kilkunastu godzin w największych izraelskich mediach. Rzecznik świdnickiego magistratu Magdalena Dzwonkowska powiedziała:

– Jesteśmy zdziwieni i zszokowani tymi informacjami. Teren cmentarza żydowskiego w Świdnicy nie został zdewastowany. W obecnym stanie wygląda tak, jak w momencie przejmowania go przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, czyli od 2003 roku.

Według słów pani rzecznik to właśnie w gestii tej fundacji należy utrzymanie należytego porządku na terenie nekropolii. Mimo tego, że cmentarz nie należy do miasta, kilka razy w roku, m.in. w ramach akcji Sprzątanie świata jest on porządkowany przez świdnicką młodzież. Dodatkowo gmina Świdnica z własnych środków zleca koszenie trawy i drobne prace porządkowe.

REKLAMA

Dziś rano z wiceprezydentem miasta kontaktował się ambasador Polski w Izraelu, Marek Magierowski. Za jego pośrednictwem gmina Świdnica wystosowała prośbę o sprostowanie tej informacji w izraelskich mediach.

Sprawę skomentował także były prezydent Świdnicy, obecny Poseł na Sejm, Wojciech Murdzek:

Szanowni Państwo,

z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o opublikowaniu nieprawdziwej informacji, jakoby na terenie Świdnicy, doszło do dewastacji żydowskiego cmentarza. Wielowiekowa historia dolnośląskiej Świdnicy to wiele przenikających się kultur i narodowości, które przez ten czas wzajemnie się ubogacały. Również historia naszego kraju mówi o pokojowy współżyciu wielu kultur, narodowości i religii.

Tym bardziej smuci mnie fakt pojawiania się takich artykułów, próbujących tę historię zafałszować, które wykorzystywane są do bieżącej walki politycznej.

Co ważne, wykorzystane w artykułach zdjęcia nie przedstawiają cmentarza w Świdnicy i zostały zrobione  w innej części Polski w 2015 roku. Świdnicka policja potwierdza także, że na terenie świdnickiego cmentarza żydowskiego nie doszło do żadnych niepożądanych zdarzeń.

Jako wieloletni prezydent Świdnicy, a także Poseł tej ziemi, wystąpiłem do służb dyplomatycznych o jak najszybsze zdementowanie tej nieprawdziwej informacji, która godzi w dobre imię Polaków i Świdniczan. Dziś wieczorem w Sejmie wygłoszę również oświadczenie w tej sprawie.

Wojciech Murdzek – Poseł na Sejm

Cmentarz żydowski w Świdnicy. 20.02.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Cmentarz żydowski w Świdnicy. 20.02.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Cmentarz żydowski w Świdnicy. 20.02.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Cmentarz żydowski w Świdnicy. 20.02.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 20 lutego 2019 13:01
`