Wizja strajku nauczycieli bardzo realna. Także w szkole, w której pracowała minister edukacji, Anna Zalewska

22 marca 2019 15:50.

Tematy: 


Osiemdziesiąt jeden procent nauczycieli wzięło udział w referendum strajkowym w Liceum Ogólnokształcącym w Świebodzicach, gdzie jako nauczyciel, a później także wicedyrektor pracowała Anna Zalewska. Za strajkiem opowiedziało się dziewięćdziesiąt jeden procent uczestników referendum – informował na Twitterze Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego.

I to właśnie od minister Anny Zalewskiej zależy czy i w jakiej formie dojdzie do protestu nauczycieli, przekonywał dziś w Warszawie na specjalnej konferencji prasowej Broniarz. Jego zdaniem minister edukacji powinna doprowadzić do tego, by postulaty nauczycieli zostały spełnione. W przeciwnym razie 8 kwietnia rozpocznie się zapowiadany od kilkudziesięciu dni protest, a to oznacza, że do strajku może dojść w czasie egzaminów gimnazjalnych czy egzaminu ósmoklasisty. .

Z danych ZNP wynika, że do tej pory za strajkiem opowiedziało się w całej Polsce około osiemdziesięciu pięciu – dziewięćdziesięciu procent nauczycieli. Podobnie sytuacja wygląda w samym powiecie wałbrzyskim. Referenda potrwają do 25 marca. Przypomnijmy, największe centrale związkowe domagają się podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego o tysiąc złotych.

REKLAMA

Kilka dni temu Anna Zalewska gościła w Wałbrzychu na Regionalnym Kongresie Zawodowym w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej imienia Angelusa Silesiusa. Tak wówczas komentowała zapowiedź strajku.

Na stole leży deklaracja na rzecz edukacji i przyszłości. Ona nie tylko została pokazana 11 lutego, tak jak się umówiłam ze związkami zawodowymi, ale 1 marca do uzgodnień poszły podpisane przeze mnie projekty, które konsumują te rozwiązania. Przypomnijmy, trzy transze podwyżki, 1 kwiecień 2018 rok, druga styczeń 2019 i druga we wrześniu w tym roku, to jest 16,1 procent, ale jeżeli policzymy fakt, że oddaliśmy dwie godziny nauczycielom, które poprzednicy nazwali godzinami karcianymi, to to jest 22 procent w ciągu tak krótkiego czasu – mówiła Anna Zalewska.

Rozmowy ostatniej szansy zapowiedziała w poniedziałek między innymi wiceminister edukacji Marzena Machałek. Strona rządowa ma rozmawiać z przedstawicielami związkowców… co ciekawe, szkoła podstawowa w Kamiennej Górze, w której pracowała wiceminister Machałek, także chce przyłączyć się do protestu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 22 marca 2019 15:50
`