Wiosna w kalendarzu. Zima w górach. Miejscami ponad metr śniegu

24 marca 2019 08:30. Fot. Wałbrzysko-Kłodzka Grupa GOPR

Tematy: 


Nie dajcie się zwieść wiosennej aurze na nizinach. W górach wciąż panują zimowe warunki – ostrzegają ratownicy GOPR. Uważać trzeba w Górach Stołowych, Orlickich czy Bystrzyckich. Miejscami wciąż leży ponad metr śniegu!

Dobre warunki są w Górach Stołowych do wysokości około 850 metrów nad poziomem morza – informują na portalu społecznościowym ratownicy Wałbrzysko-Kłodzkiej Grupy GOPR. Powyżej tej wysokości na stokach Skalnika, Szczelińca czy Błędnych Skałach wciąż leży śnieg.

Uważać trzeba między innymi na czerwonym szlaku ze Skalnika na Błędne Skały. Tam śnieg jest ubity i miejscami pojawia się lód. Tak samo sytuacja wygląda już na samych Błędnych Skałach.

REKLAMA

Śniegu nie ma na schodach wejściowych na Szczeliniec – informuje w swoim raporcie ratownik Mariusz Rzepecki. Na koronie Szczelińca można już trafić na śnieg, choć białego puchu nie ma wokół samego schroniska czy na części tarasów południowych, i schodach zejściowych. Mocno oblodzona jest trasa do Piekiełka.

W Górach Bystrzyckich śnieg zaczyna się także na wysokości powyżej 850 metrów nad poziomem morza. Niżej szlaki są mokre, a piesze wędrówki utrudnia błoto. Trochę śniegu można jeszcze znaleźć w rejonie przełęczy Spalonej.

Najwięcej śniegu znajdziemy w Górach Orlickich. Tu jak informuje Mariusz Rzepecki średnia grubość pokrywy białego puchu waha się w okolicach siedemdziesięciu centymetrów, a miejscami sięga ponad metra. Tutaj wciąż można korzystać z uroków białego szaleństwa.

Fot. Wałbrzysko-Kłodzka Grupa GOPR

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 24 marca 2019 08:30
`