Dodano: 18 maja 2023 11:37

Wiosenny powrót żmij: Przyroda zagraża bezpieczeństwu ludzi?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Z nadejściem wiosny, natura obudziła się do życia, przynosząc ze sobą nie tylko piękno kwitnących kwiatów i śpiewających ptaków, ale również zagrożenie, które zwykle umyka naszej uwadze – żmije. Śpiące przez zimę, teraz na nowo odkrywają świat, przemieszczając się z ukrycia w poszukiwaniu pokarmu i partnera. Choć z natury nieagresywne, stanowią poważne zagrożenie dla ludzi, zwłaszcza dla tych, którzy cieszą się aktywnością na świeżym powietrzu.

Pierwsze interwencje związane z odłowem żmij podjęli już strażnicy miejscy z Boguszowa-Gorc, którzy zostali wezwani do takiej interwencji 16 maja.

Polska jest domem dla dwóch gatunków żmij: żmiji zygzakowatej i żmiji nikczemnej. Żmija zygzakowata jest najbardziej powszechnym jadowitym wężem w Europie, a jej ugryzienie może być poważne, ale rzadko śmiertelne. Natomiast żmija nikczemna jest gatunkiem chronionym i bardzo rzadko spotykanym. Zarówno żmija zygzakowata, jak i nikczemna są uznawane za gatunki ochronne, co oznacza, że zabijanie, złapanie, transportowanie, handel, przetrzymywanie czy zakłócanie ich naturalnego środowiska jest prawnie zabronione.

REKLAMA

Najlepszym sposobem na uniknięcie ugryzienia jest utrzymanie bezpiecznej odległości. Niektóre zalecenia obejmują unikanie zbliżania się do ukrytych, cichych miejsc, takich jak stosy drewna czy kamienie, gdzie te węże mogą się chować. Należy również nosić obuwie zasłaniające nogi podczas wędrówek po terenach, gdzie mogą przebywać żmije.

Jeżeli dojdzie do ugryzienia, najważniejsze jest jak najszybsze skontaktowanie się z pomocą medyczną. Pomoc profesjonalistów jest niezbędna, aby zapewnić prawidłową opiekę i uniknąć poważnych komplikacji.

Żmija zygzakowata. Fot. Shutterstock

Żmija zygzakowata. Fot. Shutterstock

Żmija zygzakowata. Fot. Shutterstock

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także