Wilk na Podgórzu w Wałbrzychu. Ranne zwierzę potrzebowało pomocy. O sprawie pisze Gazeta Wyborcza

8 marca 2023 07:48. Wilki zaatakowały w Izerach. W pobliżu popularnej wieży turystycznej zagryzły pięć owiec fot. ilustracyjne / pixabay.com

Historię wilka uratowanego w weekend przez mieszkańców Podgórza opisuje Gazeta Wyborcza. Zwierzę prawdopodobnie wpadło wcześniej we wnyki. Było ranne, miał  się ledwo co trzymać na łapach. Z pomocą ruszyła wezwana straż miejska i lekarze weterynarii.

Wilk został odłowiony i otrzymał odpowiednia pomoc. Ma trafić do specjalistycznego ośrodka, a później, jeżeli wyzdrowieje, na wolność. Jak informuje Gazeta Wyborcza, to 2 – 3 letnia wilczyca.

Przypomnijmy, wilki w Polsce podlegają ścisłej ochronie. Zakazane są jakiekolwiek polowania na ten gatunek. Wilki wciąż padają jednak ofiarami kłusowników. Tymczasem w ostatnich latach wilki spotykane są coraz częściej w rejonie Wałbrzycha.

REKLAMA

Dwa lata temu Nadleśnictwo Wałbrzych publikowało nagrania z ukrytych fotopułapek, które zarejestrowały młode wilki. Wówczas udało się nagrać trzy młode osobniki.

Wilki pojawiały się także w okolicach Mieroszowa, Lubawki czy w lasach po czeskiej stronie granicy.

Dlaczego wilki w naszym leśnictwie czują się dobrze? W lasach nie brakuje muflonów, czyli głównego źródła pożywienia. Nie brakuje także dzików czy saren. Wilkom sprzyja także teren, duży kompleks leśny, w którym jest dość spokojnie.

Szanse na to, że spotkamy wilka na szlaku są bardzo małe. To płochliwe zwierzęta, które potrafią wyczuć człowieka ze sporej odległości. Wilki najczęściej żerują także wieczorami i w nocy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 8 marca 2023 07:48
`