Dodano: 14 lutego 2021 20:36
Wieża widokowa w Parku im. Jana III Sobieskiego? Wałbrzych złożył wniosek o dofinansowanie projektu
Tematy: dolny śląsk dziennik wałbrzych park park jana iii sobieskiego wałbrzych wieża widokowa zieleń
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Wałbrzych znalazł się na liście gmin górskich, które mogą liczyć na dodatkowe wsparcie rządu. W skali kraju to ponad dwieście gmin, w regionie wałbrzyskim – ponad trzydzieści. Zgodnie z wyliczeniami Wałbrzych mógłby dostać osiem milionów złotych. Miasto złożyło już wniosek. Pieniądze chce wydać między innymi na budowę wieży widokowej w Parku imienia Jana III Sobieskiego.
Fakt złożenia wniosku potwierdził nam rzecznik prasowy wałbrzyskiego magistratu.
– Wartość projektów, o których dofinansowanie ubiega się miasto z Funduszu przeciwdziałania COVID-19 wynosi 10,5 mln złotych, a kwota wnioskowana to 8 mln złotych – informuje Edward Szewczak, rzecznik magistratu.
REKLAMA
Przypomnijmy, zgodnie z wytycznymi rządu pieniądze mają trafić do gmin górskich na projekty związane z turystyką. Jak udało nam się dowiedzieć, miasto ubiega się o dofinansowanie między innymi na rewitalizację Parku imienia Jana III Sobieskiego.
– To modernizacja ścieżek spacerowych (550 m) wraz z małą architekturą i oświetleniem oraz budowa wieży widokowej. Szacowany koszt 4,5 mln złotych – wylicza Szewczak.
Wniosek dotyczy także przebudowy około pięciuset metrów ulicy Wilczej wraz z budową chodnika i ścieżki rowerowej na długości około 300 metrów. Chodzi o budowę dojścia od Ronda Unii Europejskiej do tymczasowego parkingu za Palmiarnią. Koszt to 1,2 mln złotych.
Kolejny projekt, który miałby być zrealizowany dzięki rządowemu wsparciu do adaptacja na cele muzealne zakładu przeróbki mechanicznej węgla w zabytkowym kompleksie KWK Julia w Wałbrzychu.
– Projekt obejmuje między innymi remont dachu, budynku sortowni wraz z robotami towarzyszącymi w przyziemiu. Szacowany koszt 4,8 mln złotych – dodaje Szewczak.
Zobacz także
- Będzie ślisko! Wieczorem, w nocy i jutro może pojawić się gołoledź
- Pożar stodoły koło Lubawki. Na strażaków zawaliła się jedna ze ścian
- MZUK czerpie dane z nieczynnej stacji meteo? Sugeruje to wpis na FB
- Postrzeleni w piątek we Wrocławiu policjanci zmarli. O 17.oo zawyją syreny policji i straży
- Parada górnicza i karczma piwna zakończyły tegoroczną Barbórkę
- Świeradów-Zdrój po 27 latach znów na kolejowej mapie Polski
Najczęściej czytane
Szczawno-Zdrój. Wieża na wzgórzu Gedymina zamknięta do odwołania
Boguszów-Gorce. TIR zablokował wyjazd z parkingu, pod centrum handlowym utknęli ludzie
Wybuch pieca w Szczawnie-Zdroju. Jedna osoba poszkodowana
Uwaga. Bardzo niebezpiecznie na drogach. Rano TIRy zablokowały skrzyżowanie na Uczniowskiej/Wrocławskiej/de Gaullea
W Nowej Rudzie wykoleił się pociąg. Są utrudnienia