Wieża na Wielkiej Sowie. Kiedy jest otwarta zimą?

1 grudnia 2023 11:40. Wieża na Wielkiej Sowie.

Tematy: 


Wyremontowana wieża na Wielkiej Sowie będzie otwarta całą zimę, ale tylko w weekendy – to informacja od pieszyckich urzędników. To dobra wiadomość dla turystów, którzy najwyższy szczyt Gór Sowich odwiedzają przez cały rok, niezależnie od pogody.

Możliwość bezpiecznego użytkowania wieży w zimie to właśnie jeden z głównych powodów remontu, mającej prawie 100 lat wieży. Została osuszona i pokryta specjalnym, oddychającym tynkiem, który pozwala odprowadzić zbierającą się w jej wnętrzu wilgoć. To oznacza, że kręte, strome schody, prowadzące na szczyt wieży nie będą już dla turystów lodową pułapką:

– Dbamy o taką dobrą wentylację tej wieży. Wieża też nie jest już obłożona styropianem, tylko takim odprowadzającym wilgoć betonem, co sprawia, że ona nie jest już też takim termosem cieknącym wodą, tylko jednak oddycha. 

REKLAMA

Wielka Sowa to wizytówka i największa atrakcja turystyczna leżących u jej stóp Pieszyc. Liczba odwiedzających ją turystów rośnie z roku na rok. Jest ich tak dużo, że urzędnicy namawiają co odwiedzania innych, mniej oczywistych szlaków w Górach Sowich.

– Czyli nie koniecznie przełęcz Jugowska, nie koniecznie przełęcz Walimska, tylko poniżej – kamionki, smocza jama, właśnie te trasy takie turystycznie też bardzo ciekawe. 

Już wiosną nowy wygląd zyska też polana na szczycie Wielkiej Sowy – tu prace prowadzone będą w porozumieniu z nadleśnictwem Świdnica. Zaczną się jednak dopiero wtedy, kiedy na szczycie stopnieje śnieg. A na to możemy poczekać nawet do połowy czerwca.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 1 grudnia 2023 11:40
`