Dodano: 21 października 2021 21:30

Wichura w regionie. Brak ostrzeżenia. Zawiodło nie tylko RCB, ale i wiele gmin

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ponad dwa tysiące interwencji mieli dziś w związku z silnym wiatrem strażacy na Dolnym Śląsku. W wyniku wichury, która przeszła przez region zginęły cztery osoby, a dziewięć zostało rannych. Ostrzeżenie przed silnym wiatrem mieszkańcy regionu otrzymali z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dopiero po godzinie siedemnastej. Szwankuje także system ostrzegania w gminach.

Pierwsze ostrzeżenie dotyczące silnego wiatru w regionie pojawiło się już wczoraj po południu. Dziś rano podtrzymano pierwszy stopień ostrzeżenia, w ciągu dnia podwyższono go do drugiego stopnia. Już wczoraj wieczorem na dziennik.walbrzych.pl informowaliśmy i ostrzegaliśmy przed niebezpieczną aurą. Dziś rano ostrzeżenie powtórzyliśmy. Mowa o ostrzeżeniach na bieżąco publikowanych na stronach Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Takie ostrzeżenia w teorii przekazują sobie także wydziały zarządzania kryzysowego od wojewody do poziomu każdej gminy, które w teorii powinny ostrzegać swoich mieszkańców.

Ostrzeżenie do mieszkańców może trafić także bezpośrednio z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. Alert wysyłany jest do wszystkich aktywnych numerów telefonicznych na danym terenie. Mieszkańcy Dolnego Śląska ostrzeżenie przed silnym wiatrem otrzymali dziś po… siedemnastej. Tymczasem największe porywy wiatru utrzymywały się kilka godzin wcześniej.

REKLAMA

Średnio z ostrzeganiem mieszkańców przed niebezpiecznymi zjawiskami radzą sobie także niektóre gminy. Nie wiemy czy wynika to z braku troski o mieszkańców czy zrozumienia powagi sytuacji. Przypomnijmy, w wyniku dzisiejszej wichury zginęły cztery osoby, a siedem zostało rannych.

Gminy bardzo chętnie wykorzystują do komunikacji portale społecznościowe. Na oficjalnym profilu Wałbrzycha na FB nie znaleźliśmy dziś, ani wczoraj ostrzeżenia dotyczącego aury. Jest za to relacja z fitnessu na basenie. Takiej informacji szukaliśmy także na stronie internetowej Wałbrzycha. Okazuje się, że ostrzeżenia są tam publikowane, ale wyświetlą się dopiero, gdy internauta znajdzie link dotyczący Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i tam znajdzie odnośnik do ostrzeżeń. Sami, jako dziennikarze mieliśmy problem z odnalezieniem tego działu.

Bez problemu o załamaniu pogody informowała Świdnica na FB. Miasto udostępniło także wymowną grafikę z podpowiedzią, jak się zachować. Ostrzeżenia nie znaleźliśmy jednak na stronie gminy. Być może tego typu komunikaty też są publikowane na jednej z podstron.

Dość późno, bo po godzinie trzynastej komunikat z ostrzeżeniem na swojej stronie głównej opublikowało Szczawno-Zdrój. Ostrzeżenie w tym samym czasie opublikowano na FB. Wieczorem gmina zaapelowała o to, by nie wchodzić do parków. Co prawda wrzucono jedynie zdjęcie, ale takiego apelu nie opublikował chociażby Wałbrzych, gdzie w jednym z parków konar spadł dziś na spacerowicza.

Alert pogodowy na FB i na oficjalnej stronie gminy opublikowały także Świebodzice.

A do Państwa skąd trafiło ostrzeżenie? Jak często i skutecznie Państwa gmina ostrzega swoich mieszkańców przed groźnymi sytuacjami? Robi to dobrze?

Aktualne ostrzeżenia dotyczące niebezpiecznych zjawisk zawsze znajdą Państwo bez problemów na dziennik.walbrzych.pl. Dziś nasi reporterzy przez kilka godzin ostrzegali przed miejscami, w których pojawiły się chociażby ostrzeżenia na drogach.

Drzewo zwalone na hospicjum. fot. A. Pisarska / Dziennik Wałbrzych

Świdnica. Drzewo przewróciło się na dzieci. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Plac Konstytucji 3-go Maja. Wiatr zerwał dach. Fot. DAI / Dziennik Wałbrzych

Wywrócone drzewo na ulicę Andersa. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Wywrócone drzewo na ulicę Andersa. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Czarny Bór. Drzewo spadło na ciężarówkę. fot. użyczone / czytelnik

Czarny Bór. Drzewo spadło na ciężarówkę. fot. użyczone / czytelnik

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także