Dodano: 4 października 2024 16:00

Wernisaż wystawy czasowej „Z biegiem szyn – 180 lat świdnickiej kolei”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Artykuł powierzony

Tematy: 


W tym roku kolej żelazna w Świdnicy obchodzi podwójny jubileusz związany ze 180-tą rocznicą uruchomienia połączenia kolejowego z Jaworzyną Śląską oraz 120-tą rocznicą otwarcia linii kolejowej ze Świdnicy do Jedliny-Zdroju. Z tej właśnie okazji Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy serdecznie zaprasza na najnowszą wystawę czasową pt. „Z biegiem szyn – 180 lat świdnickiej kolei”, której wernisaż odbędzie się w piątek 4 października o godz. 18:00.

W połowie XIX wieku budowa kolei oznaczała przede wszystkim rozwój danego regionu i wzrost zamożności jego mieszkańców, a także swego rodzaju nobilitację dla miasta, przez które przechodziła. Dzięki budowie kolei Świdnica uzyskała nie tylko połączenie z najważniejszymi miastami Śląska i państwa pruskiego a także, dzięki późniejszemu zagęszczeniu sieci, uzyskano mocniejszy związek z okalającymi Świdnicę miejscowościami. Doskonałe położenie miasta w pobliżu węzła w Jaworzynie Śląskiej spowodowało podjęcie decyzji o ulokowaniu w mieście zakładów naprawczych taboru kolejowego, które z czasem przekształcono w działającą do dziś nowoczesną fabrykę produkującą różnego rodzaju wagony towarowe. Tak jak i cała polska kolej również kolej w Świdnicy miała okresy świetności i upadku naznaczonego stopniowym pogarszaniem oferty przewozowej a w końcu likwidacją połączeń do Wrocławia i Jedliny – Zdroju. Na szczęście w chwili obecnej kolej w Świdnicy, po wielu latach zaniedbań i zapaści, wróciła na właściwe tory i ponownie odgrywa znacząca rolę jako ważny środek transportu.

Wystawa przygotowana z okazji tego podwójnego jubileuszu ukazuje świdnicką kolej w czasach jej rozkwitu i świetności oraz upadku i ponownego rozwoju. Pokazuje także zatrzymane w kadrze dawnych pocztówek piękno przechodzących przez miasto linii kolejowych, zarówno biegnącej skrajem Sudetów magistrali z Legnicy do Kędzierzyna-Koźla jak i biegnącej przez Góry Sowie malowniczej linii Doliny Bystrzycy ze Świdnicy do Jedliny – Zdroju. Na ekspozycji nie zabraknie starych rozkładów jazdy, biletów kartonikowych, map, czapek i innych eksponatów związanych z koleją. Zaprezentowane zostaną także modele składów pociągów kursujących w przeszłości oraz w chwili obecnej przez Świdnicę. Ponadto zwiedzający wystawę będą mogli poczuć się jak maszynista prowadzący pociąg, a to za sprawą nagrania video przedstawiającego przejazd zrewitalizowaną trasą ze Świdnicy do Jedliny – Zdroju., które będzie wyświetlane przed wejściem do sali wystaw czasowych.

REKLAMA

Partnerami wystawy, którzy wsparli jej organizację oraz udostępnili swoje zbiory i eksponaty są: Koleje Dolnośląskie S.A., Wagony Świdnica sp. z o.o., Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Portal internetowy Świdnica – Moje Miasto, Portal internetowy POLSKA-ORG.PL,  Sowiogórskie Bractwo Kolejowe,  a także Pani Anna Scheer oraz Panowie: Adam Pacześniak, Grzegorz Sztetner, Mariusz Plewka, Jarosław Szczuryk vel Szczerba.

Wystawę będzie można oglądać od 05.10.2024 do 24.11.2024r. w godzinach otwarcia Muzeum – wt. – pt. 10:00 – 16:00, sb. – nd. 11:00 – 17:00 (ostatnie wejście na pól godziny przed zamknięciem Muzeum) . Bilety; n – 12 zł, u – 8 zł, w piątki wstęp wolny.

Uwaga! Specjalna promocja na zwiedzanie Muzeum Dawnego Kupiectwa dla osób, które przyjadą do Świdnicy pociągiem. W okresie trwania wystawy czasowej „Z biegiem szyn – 180 lat świdnickiej kolei” każda osoba, która przyjedzie do Świdnicy pociągiem Kolei Dolnośląskich lub PKP Intercity i w kasie muzealnej pokaże bilet kolejowy w formie papierowej lub elektronicznej będzie mogła zwiedzić Muzeum w cenie biletu ulgowego.

Po 22 tatach pociągi wracają na trasę Swidnica-Sobótka-Wrocław fot. A.Pisarska/Dziennik Wałbrzych

fot. plakat

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Artykuł powierzony

To jest artykuł powierzony nadeslany przez naszego partnera. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść zawartą w artykule.

Zobacz także