Weekend w górach? Uważajcie! W Karkonoszach obowiązuje już drugi stopień zagrożenia lawinowego

13 grudnia 2018 17:32. Ostrzeżenie lawinowe w Białym Jarze w Karkonoszach. fot. Jacek Zych

Tematy: 


Ponad trzydzieści centymetrów śniegu leży już w Karpaczu i Szklarskiej Porębie. Na Śnieżce warstwa białego puchu jest o dziesięć centymetrów grubsza. Warunki w górach są trudne – ostrzegają w komunikacie ratownicy GOPR. W Karkonoszach obowiązuje od dziś drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Warunki na karkonoskich szlakach są typowo zimowe. Na trasach leży od dwudziestu do stu centymetrów śniegu. Miejscami pojawiają się półtorametrowe zaspy. W szczytowych partiach Karkonoszy temperatura waha się w okolicach minus dziesięciu stopni, a w ciągu najbliższych dni – wciąż ma padać śnieg. Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego wprowadzono wczoraj. Dziś podwyższono ostrzeżenie.

Szlaki są śliskie, miejscami pod śniegiem pojawia się lód. Trudne warunki po opadach śniegu są także w Górach Izerskich. Ratownicy GOPR przypominają, że każde wyjście w góry wymaga odpowiedniego zaplanowania trasy i przygotowania. Warto korzystać z raków i specjalnych kijków. Tych nie musimy kupować, w górskich kurortach taki sprzęt można wypożyczyć za kilkanaście, kilkadziesiąt złotych. Do plecaka powinniśmy zabrać w miarę możliwości coś ciepłego do zjedzenia lub picia. Przydać może się również sucha odzież na zmianę. Warto także pamiętać, że część szlaków jest w zimie zamknięta. Ich listę można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Karkonoskiego Parku Narodowego.

REKLAMA

Niebezpiecznie nie tylko w Karkonoszach, jeżeli w weekend wybieracie się w Tatry, to przypominamy, że tam także obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Śnieżka w Karkonoszach. fot. Jacek Zych / Dziennik Walbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 13 grudnia 2018 17:32
`