Od wczoraj mamy astronomiczną wiosnę. Za nami rekordowo ciepły luty

21 marca 2016 06:00. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Od 5.30 w niedzielę mamy astronomiczną wiosnę. Momentem zwrotnym jest przejście Słońca przez punkt Barana.

Taką sytuację mamy dwa razy w roku: Słońce znajduje się w punktach, w których ekliptyka przecina się z równikiem niebieskim. W momentach tych mamy do czynienia ze zrównaniem dnia z nocą i początkiem astronomicznej wiosny lub jesieni.

Początek astronomicznej wiosny jest istotny dla wyznaczania daty Wielkanocy. Ustala się ją na pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. W tym roku początek astronomicznej wiosny to 20 marca, pełnia Księżyca nastąpi 23 marca, a Wielkanoc 27 marca.

REKLAMA

Ubiegły miesiąc był najcieplejszym lutym w skali całej Ziemi odkąd w 1880 r. zaczęto prowadzić takie pomiary. Był też dziesiątym miesiącem z rzędu, w którym ustanowiono nowy rekord ciepła – ogłosiła amerykańska Narodowa Agencja ds. Oceanów i Atmosfery.

W lutym średnia temperatura na powierzchni Ziemi i oceanów wynosiła 12,1 st. Celsjusza i była o 1,2 st. wyższa od średniej temperatury dla tego miesiąca w XX wieku.

Według głównego klimatologa NASA Gavina Schmidta powodu wyjątkowo intensywnego zjawiska El Nino przez kilka następnych miesięcy dane będą podobne, ale najpewniej taka sytuacja się nie utrzyma.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 marca 2016 06:00
`