Ważny krok ku budowie S5 i remontowi A4. Podpisano umowę na przygotowanie pierwszej dokumentacji

23 czerwca 2021 17:05. fot. ilustracyjne / Jacek Zych

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Wybrała konsorcjum firm, które przygotuje dokumentację dla budowy lub rozbudowy autostrady A4 na odcinku Legnica Południe – Wrocław Wschód i budowy drogi ekspresowej S5 Sobótka – Bolków.

Dokumentacja przygotowana jest łącznie, bo obie drogi są w pewien sposób od siebie zależne. Chodzi o przygotowanie studium technicznego, ekonomicznego i środowiskowego.

To wielki krok dla rozwoju dolnośląskiego odcinka autostrady A4, która razem z drogą ekspresową S5 i budowaną obecnie S3 oraz projektowaną S8 stworzą spójny układ komunikacyjny dróg szybkiego ruchu – przekonuje wiceminister infrastruktury, Rafał Weber.

REKLAMA

W ramach przygotowywanej dokumentacji przeanalizowane zostaną trzy warianty inwestycji. Nowa S5 ma mieć około pięćdziesięciu kilometrów. Ma odciążyć, a miejscami wręcz zastąpić obecną drogę krajową numer 35.

  • Wariant 1 kombinacja A4 i S5 – przewiduje rozbudowę w istniejącym śladzie autostrady A4 od węzła Legnica Południe do węzła Wrocław Wschód oraz budowę nowej drogi ekspresowej S5. Wariant ten zakłada, że autostrada A4 będzie wyposażona w dwie jezdnie po trzy pasy ruchu wraz z pasem awaryjnym, a węzły i obiekty inżynierskie będą przebudowane. Droga ekspresowa S5 połączy się w tym wariancie z projektowaną obecnie drogą ekspresową S8 w węźle Olbrachtowice i z drogą ekspresową S3 w węźle Bolków.
  • Wariant 2 kombinacja A4 i S5 – przewiduje rozbudowę w istniejącym śladzie odcinka A4 od węzła Legnica Południe do projektowanego węzła Wichrów. Natomiast na odcinku od projektowanego węzła Wichrów do nowo projektowanego węzła Stary Śleszów wariant ten przewiduje budowę autostrady A4 w nowym korytarzu. A4 wyposażona będzie w dwie jezdnie po trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Natomiast droga ekspresowa S5 w tym wariancie połączy się z projektowaną obecnie drogą ekspresową S8 w węźle Olbrachtowice i z drogą ekspresową S3 w węźle Bolków.
  • Wariant 3 kombinacja A4 i S5 – przewiduje rozbudowę w istniejącym śladzie odcinka A4 od węzła Legnica Południe do projektowanego węzła Wichrów. Natomiast na odcinku od węzła Wichrów do nowo projektowanego węzła Stary Śleszów wariant ten przewiduje budowę autostrady A4 w nowym korytarzu. Autostrada A4 wyposażona będzie w dwie jezdnie po trzy pasy ruchu oraz pas awaryjny. Droga ekspresowa S5 w tym wariancie połączy się z projektowaną autostradą A4 w węźle Mirosławice oraz z S3 w węźle Bolków.

Wybrane konsorcjum ma 53 miesiące na przygotowanie dokumentacji. Kolejnym etapem inwestycji ma być wszczęcie postępowań przetargowych w systemie „projektuj i buduj”. To ma się stać w latach od 2026 do 2030 roku.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 czerwca 2021 17:05
`