Ważne dla rodziców. Nadal przysługuje zasiłek na dziecko w związku z zamknięciem szkół

26 marca 2020 20:21. fot. użyczone / pixabay.com

Tematy: 


Rodzice, którzy wykorzystali dodatkowy zasiłek opiekuńczy, mogą wnioskować o wypłatę pieniędzy na kolejne dni – informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Oświadczenie w tej sprawie zostanie rozpatrzone już po wejściu w życie znowelizowanych przepisów, ale dokumenty można już składać.

Jak czytamy w komunikacie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trwają prace nad wydłużeniem zasiłku dla rodziców, którzy opiekują się dzieckiem o kolejne dni. To efekt przedłużenia decyzji o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków. Nowe rozwiązania mają obowiązywać z mocą wsteczną, czyli od 26 marca. Na pomoc zgodnie ze specustawą mogą liczyć rodzice dziecka do 8 lat. To oni mogą skorzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Początkowo zdecydowano, że wsparcie ma być wypłacane 14 dni.

 – Ponieważ zamknięcie szkół jest dłuższe rodzicom kończy się już okres prawa do dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego, dlatego już teraz mogą wnioskować o dalszą wypłatę. Oświadczenie należy składać tak samo jak poprzednie a sam wniosek zostanie rozpatrzony już po wejściu w życie znowelizowanych przepisów – wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – To oznacza, ze samozatrudnieni wysyłają wniosek bezpośrednio do ZUS a osoby na umowach do swojego pracodawcy – dodaje.

REKLAMA

ZUS przypomina także, że rodzice mogą wystąpić o zasiłek opiekuńczy na ogólnych zasadach. Przy tym rozwiązaniu będzie on przysługiwał w ramach limitu 60 dni w roku kalendarzowym. Jak informuje zakład, wystarczy wypełnić formularz dostępny na stronie ZUSu oraz oświadczenie o zamknięciu placówki.

Jednak po wejściu w życie nowych przepisów, okres ten zostanie rozliczony, jako dodatkowy zasiłek i nie będzie wliczany do puli 60 dni – zapewnia Kowalska-Matis.

Oświadczenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym można złożyć przez Internet. Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do Zakładu oświadczenie elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio – do ZUS.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 26 marca 2020 20:21
`