Ważna informacja dla emerytów! Wypłata 14 emerytury już w listopadzie

10 września 2021 10:23. fot. pixabay.com / ilustracyjne

Tematy: 


Nie potrzeba składać żadnego wniosku o wypłatę, żeby dostać dodatkową 14 emeryturę – zapewnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych. ZUS przygotowuje się do wypłaty dodatkowych pieniędzy.

Dodatkowa emerytura będzie wypłacana wraz z listopadowymi wypłatami. Tak zwana czternastka to w tym roku 1250,88 złotych brutto.

Ostatnio wielu seniorów przychodzi do ZUS żeby zapytać o to czy już mogą składać wnioski o wypłatę 14. To strata czasu, bo my wypłacimy dodatkowe pieniądze z tak zwanego automatu, czyli bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków do ZUS – zapewnia Iwona Kowalska-Matis, rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

REKLAMA

Czternastka trafi do tych osób, które na 31 października tego roku będą miały prawo do jednego ze świadczeń długoterminowych, wymienionych w ustawie. Chodzi między innymi o emerytury, renty, renty socjalne, świadczenia przedemerytalne. Czternastki nie otrzymają osoby, których prawo do tych świadczeń będzie zawieszone.

Pełną kwotę otrzymają osoby, które dostają od nas nie więcej niż 2900 zł brutto. Pozostali dostaną czternastkę pomniejszoną zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. To oznacza, że jeśli na przykład czyjaś emerytura wynosi 3000 zł, to wtedy jego 14. będzie mniejsza o 100 złotych – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Czternasta emerytura będzie opodatkowana i oskładkowana na ogólnych zasadach, niezależnie od tego, czy jest wypłacana w zbiegu ze świadczeniem opodatkowanym lub zwolnionym z podatku. Co ważne, z kwoty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego nie będą dokonywane potrącenia i egzekucje.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 10 września 2021 10:23
`