Ważący blisko 400 kg ametyst z Urugwaju pojawi się w Szczawnie-Zdroju. To jeden z eksponatów zaplanowanej w weekend giełdy minerałów

18 maja 2022 08:23. Ogromny ametyst, który pojawi się na giełdze minerałów w Szczawnie-Zdroju fot. użyczone / https://www.facebook.com/mineralyszczawno

To będzie jedna z największych giełd minerałów w naszym regionie w ostatnim czasie. Wystawcy zaprezentują się w hali spacerowej w Szczawnie-Zdroju. Jednym z ciekawszych eksponatów będzie ważący blisko 400 kg i pochodzący z Urugwaju ametyst. Jest to prawdopodobnie najlepszy okaz ametystu prezentowany publicznie w Polsce.

Wystawcy pojawią się w najbliższą sobotę i niedzielę w hali spacerowej uzdrowiska. Burmistrz Szczawna-Zdroju przypomina, że kilka lat temu były tu organizowane giełdy minerałów, ale ta zbliżająca się będzie o wiele większa.

Myślę, że ci, którzy odwiedzą giełdę nie zawiodą się. Zobaczą co natura potrafi stworzyć, jakie minerały, jak one są piękne pod względem kształtów i kolorów – przyznaje Marek Fedoruk, burmistrz Szczawna-Zdroju.

REKLAMA

Jednym z ciekawszych eksponatów będzie ogromny, ważący blisko 400 kg ametyst pochodzący z Urugwaju. Jak informują organizatory, charakteryzuje się on doskonałym kolorem, połyskiem, rzadką formą, a także obecnością białych, kontrastujących kryształów kwarcu.

Weekendowa giełda to przedsmak Muzeum Minerałów, które ma powstać w uzdrowisku.

W Szczawnie-Zdroju, wielu mieszkańców i turystów pamięta, był Dom Turysty, a w tym Domu Turysty będzie w przyszłości Muzeum Minerałów. Mam nadzieję, że to będzie w niedalekiej przyszłości, tak jak to twierdzą właściciele tego obiektu, przewidywane otwarcie jest za mniej więcej trzy lata – dodaje Fedoruk.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 18 maja 2022 08:23
`