Dodano: 5 grudnia 2019 18:45
Walim. Gruzowisko po byłych zakładach lniarskich przeszukane. Co dalej z ruinami? [FILM]
Tematy: straż pożarna walim
Strażacy przeszukali gruzowisko po zawaleniu się dwóch ścian byłych Zakładów Przemysłu Lniarskiego w Walimiu. Na szczęście nikogo nie odnaleziono. Droga powiatowa numer 383 z Walimia do Dzierżoniowa pozostaje zamknięta do odwołania. Co dalej z pozostałościami zakładów?
Przypomnijmy, pierwsza ściana były zakładów runęła około godziny trzynastej. Na miejscu pojawili się strażacy i policja. Zamknięto drogę z Walimia do Dzierżoniowa na odcinku ulicy Kościuszki w samym Walimiu. Istniało bowiem zagrożenie, że w związku z silnym wiatrem runie kolejna ściana. Po kilkudziesięciu minutach tak też się stało.
Początkowo istniało podejrzenie, że pod gruzami mogą znajdować się cztery osoby, które zajmowały się odzyskiwaniem cegieł. Szybko ustalono, że dwie z nich są poza teren zakładów. Strażacy zaczęli przeszukiwać gruzowisko za pomocą specjalistycznego sprzętu, pojawiły się także psy z Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej OSP z Wałbrzycha. Pierwsze przeszukanie nie wskazało by pod gruzami ktoś się znajdował. Na miejsce dojechały następnie kolejne ratowniczki z GPR OSP Wałbrzych. One również wykluczyły, by pod zawalonymi ścianami ktoś był.
Co dalej z byłymi zakładami?
– Strażacy już określają, że będą pisać w protokole zalecenia wyburzenia tego obiektu i myślę, że powiatowy inspektor podzieli ich zdanie – mówi Krzysztof Kwiatkowski, starosta wałbrzyski.
Starosta wałbrzyski zapewnia, że jeżeli Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyda decyzję, że budynek stanowi zagrożenie, starosta na mocy uprawnień związanych z zarządzeniem kryzysowym podejmie odpowiednie decyzje. Jednym z rozwiązań może być wyburzenie pozostałości po zakładach. Jeżeli decyzja zapadnie prace mogą ruszyć już jutro.
– To są byłe zakłady lniarskie, jest to duży problem, nie tylko w trakcie katastrofy budowlanej, ale i wizerunkowy. Prywatny właściciel. Posadowione ruiny zakładów na gruncie Skarbu Państwa, jako samorząd radni już trzykrotnie podejmowali decyzję, że jesteśmy w stanie przejąć na własność i potwierdzam, że jesteśmy gotowi przejąć na własność ten teren. Skarb Państwa musi wygasić wieczyste użytkowanie i nam przekazać – mówi Adam Hausman, wójt gminy Walim.
Zobacz także
- Wieża widokowa na Górze Dzikowiec. Znamy termin zakończenia prac
- Koleje Dolnośląskie inwestują w tabor. Są przetargi na zakup pociągów spalinowych
- Modernizacja dróg i oświetlenia w Gminie Głuszyca. Inwestycje na rzecz poprawy bezpieczeństwa mieszkańców
- Nocne poszukiwania mężczyzny. Senior wyszedł na grzyby
- Wałbrzych. Muzeum Porcelany dolnośląskim produktem turystycznym roku
- Dziś w nocy mieli zamknąć tunel na S3. GDDKiA zmienia termin prac
Najczęściej czytane
- Koniec sporu wokół budowy autostrady D11 z Trutnova do granicy z Polską. Kiedy ruszy budowa?
- Wałbrzych. Polityczna awantura o porcelanę
- Wałbrzych. Za moment nabór na nowe mieszkania komunalne przy Traugutta. Procedura potrwa tylko miesiąc
- Zapaść turystyczna na południu Dolnego Śląska. Słynny pisarz namawia do nietypowego zwiedzania regionu
- Pierwsza Powiatowa Biesiada Seniorów Ziemi Wałbrzyskiej