Dodano: 24 stycznia 2025 11:38
Walim. 30 lat od udostępnienia turystom sztolni walimskich
Tematy: adam hausman riese sztolnie walimskie walim
W miejscowości Rzeczka w Górach Sowich znajduje się hitlerowski kompleks Riese. Część tego kompleksu, znana dziś jako kompleks Rzeczka, została udostępniona do zwiedzania 30 lat temu.
Wydrążone w skałach sztolnie, potężne hale czy starannie wykończone i wybetonowane pomieszczenia od lat rozpalają wyobraźnię turystów, których z roku na rok w Rzeczce przybywa. Jak podkreśla wójt gminy Walim, do której dziś należy ta część kompleksu Riese, walimskie sztolnie były jednym z pierwszych tego typu obiektów udostępnionych do zwiedzania. Przypomina, że owiane mgłą tajemnicy sztolnie to miejsce z bardzo trudną historią.
– My tak na początku ten obiekt był otwarty, pokazywaliśmy i zawsze ze znakiem zapytania: po co to budowano. Do dzisiaj chyba te znaki zapytania są – po co, na co i jakie było główne przeznaczenie. Ale my w tym miejscu od szeregu lat mówimy o tym, co tu się zdarzyło, czyli mówimy o tej filii obozu Gross-Rosen, mówimy o tym, że tu ludzie ginęli, tak? No, no, na to duży nacisk nakładamy– wyjaśnia wójt Gminy Walim Adam Hausman.
Walimskie sztolnie były drążone w ramach projektu Riese od jesieni 1943 do początku 1945 roku. Nigdy nie zostały ukończone. Przez lata snuto teorie na temat przeznaczenia obiektu. Przy jego budowie zginęło kilkanaście tysięcy więźniów filii obozu koncentracyjnego Gross-Rosen. I to właśnie ta trudna historia stanowi znaczną część ekspozycji prezentowanych w podziemiach, które nie bez kłopotu udostępniono turystom w styczniu 1995 roku.
– Wiadomo, że to był, jeśli chodzi o pierwszy obiekt, udostępniony do zwiedzania, i cieszymy się, że też inni poszli tą samą drogą, bo rok później została udostępniona Osówka, później Włodarz i też od kilku lat Zamek Książ – mówi Marcin Pasek, przewodnik po walimskich sztolniach, które rocznie odwiedza nawet 100 tysięcy turystów.
Zobacz także
- Festyn na lodowisku w Jedlinie-Zdroju. O bezpieczeństwie i dobrej zabawie
- Czy w Sejmie można się zgubić? Co z pieniędzmi z KPO dla Wałbrzycha? O tym w rozmowie z posłanką Sylwią Bielawską
- Boguszów-Gorce. Stok i wyciąg czynne całe ferie
- Taki widok w centrum Wałbrzycha. Do kolizji doszło w piątek
- Jedlina-Zdrój. Dwie atrakcje w cenie jednej. 20 złotych za lodowisko i zjazd na torze saneczkowym
- Jedlina-Zdrój oficjalnie z OSP. Jednostka została zarejestrowana
Najczęściej czytane
- Nowa sieć fast food w Wałbrzychu. Szykuje się konkurencja dla znanych marek
- Czarne chmury nad kursami autobusów do Szczawna-Zdroju czy Głuszycy. Wałbrzych nie będzie do nich dopłacał
- Tylko 10 zł za przejazd. MobilGO tańsza alternatywa dla taksówek w Wałbrzychu
- Wałbrzych. Wodorowa rewolucja z problemami. Miasto prawdopodobnie unieważni przetarg na dostawę paliwa
- Tylko jedna firma chce sprzedawać wodór Wałbrzychowi. Tanio nie jest