Walczą o bezpłatną komunikację dla młodzieży

21 lutego 2017 09:36. Członkowie stowarzyszenia Inicjatywa Polska. Na zdjęciu od lewej: Dariusz Joński, Małgorzata Beślerzewska, Paulina Piechna- Więckiewicz fot. użyczona

Tematy: 


Inicjatywa Polska rozpoczęła akcję „Dzieciaki bez biletów” na Dolnym Śląsku. O darmową komunikację miejską dla uczniów szkół podstawowych – wzorem innych miast w Polsce – zabiegają członkowie stowarzyszenia we Wrocławiu, Wałbrzychu i Świebodzicach.

Konferencjami prasowymi w Wałbrzychu i Wrocławiu rozpoczęła się zbiórka podpisów pod projektami uchwałodawczymi, które mają zagwarantować bezpłatny przejazd komunikacją miejską dla uczniów szkół podstawowych.

– Inicjatywa Polska rozpoczęła w wielu miastach walkę, aby dzieci od urodzenia do ukończenia szkoły podstawowej mogły jeździć komunikacją miejską nieodpłatnie. Rozpoczęliśmy od Warszawy i od 1 września pani prezydent już zapowiedziała wprowadzenie tego. W poniedziałek składamy podpisy po trzymiesięcznej zbiórce w Łodzi. Prowadzimy takie zbiórki w Opolu, Koszalinie, Kielcach, za chwilę ruszamy we Wrocławiu, Wałbrzych to kolejne miasto. Tych miast jest coraz więcej. To nie są duże koszty dla miasta a wielki przywilej dla rodzin. Mam nadzieję, że władze miasta przychylą się do propozycji Inicjatywy Polskiej – powiedział Dariusz Joński, jeden z liderów Inicjatywy Polskiej a zarazem organizator akcji „Dzieciaki bez biletów” w Łodzi. 

REKLAMA

W konferencji prasowej w Wałbrzychu udział między innymi: Paulina Piechna-Więckiewicz – liderka Stowarzyszenia Inicjatywa Polska w Warszawie, Radna Miasta Stołecznego Warszawy i – co istotne w tym wypadku szczególnie – inicjatorka akcji „Dzieciaki bez biletów” w Warszawie; Mateusz Rambacher – koordynator dolnośląski Stowarzyszenia Inicjatywa Polska.

Argumenty, które mają zachęcić mieszkańców do poparcia akcji, ale także rady miejskie do wprowadzenia proponowanych zmian to:

  1. Oszczędność w budżecie domowym – dzięki darmowej komunikacji w domowym budżecie pojawią się oszczędności sięgające nawet 100 złotych w skali miesiąca.
  2. Wyrównywanie szans – darmowe przejazdy dla uczniów sprawią, że wszystkie dzieci będą mogły w takim samym stopniu korzystać z komunikacji miejskiej.
  3. Promocja komunikacji miejskiej – darmowe przejazdy uczniów powinny spowodować wzrost liczby dorosłych pasażerów, ponieważ przejazd samochodem stanie się nieopłacalny.
  4. Zdrowszy Wałbrzych – częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej to mniejsza ilość samochodów na miejskich drogach a zarazem mniej zanieczyszczone powietrze.
  5. Edukacja – dzieci korzystające z komunikacji miejskiej powinny nabrać dobrych nawyków korzystania z tej właśnie formy transportu w przyszłości.
  6. Niewielkie koszty – koszt rocznych darmowych przejazdów uczniów powinien z roku na rok się obniżać, dzięki wzrastającej liczbie osób dorosłych, korzystających z tej formy komunikacji.

Czas na zebranie podpisów to 3 miesiące. Gdzie można poprzeć pomysł Inicjatywy? Między innymi podpisy będą zbierane w każdą sobotę w godzinach 10.00-12.00 „Pod Zegarem” na Piaskowej Górze i w każdą niedzielę na terenie giełdy przy Centrum Handlowym Tesco w Szczawnie-Zdroju. Ponadto Facebooku Inicjatywa Polska Dolny Śląsk pojawiać się będą systematycznie informacje o przebiegu akcji i miejscach, gdzie można podpisy złożyć.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 lutego 2017 09:36
`