Wałbrzyszanin Mariusz Pierzynka mistrzem Polski instruktorów nauki jazdy

25 czerwca 2019 13:00. Mariusz Pierzynka, mistrz Polski instruktorów nauki jazdy. Fot. użyczona.

Tematy: 


Wałbrzyszanin Mariusz Pierzynka z Wałbrzycha został mistrzem Polski instruktorów szkół jazdy. W zorganizowanych w Katowicach zawodach pokonał dwudziestu czterech konkurentów.

Żeby wejść do grona 24 najlepszych instruktorów w Polsce zawodnicy musieli przejść przez gęste sito eliminacji lokalnych i wojewódzkich. W mistrzowskie szranki stanęło po dwóch najlepszych z każdego województwa.    

– Zawody organizowane są co roku w innym mieście i co roku są inne konkurencje. – powiedział w rozmowie z Dziennikiem Mariusz Pierzynka. –  Zawody są dwudniowe. W pierwszym dniu były przepisy ruchu drogowego, w wymiarze ogólnym, na wszystkie kategorie. W drugim dniu były konkurencje sprawnościowe. 

REKLAMA

Podczas części praktycznej zawodnicy nie mieli łatwego zadania – w konkurencjach rozgrywanych na placu manewrowym liczyła się precyzja i czas wykonania. Zawodnikom nie ułatwiał jazdy fakt, że manewry wykonywali z fotela instruktora, a nie kierowcy:

– To są głównie konkurencje, żeby sprawdzić umiejętności instruktora, a nie jego kursanta czy innego kierowcy.Kierownica jest z drugiej strony, więc do dyspozycji mam tylko sprzęgło i hamulec, a z kierownicą trzeba już sobie radzić. – opisuje zawody wałbrzyski mistrz  – Jak ktoś ma długie ręce wiadomo, łatwiej. 

A jak mistrza Polski oceniają jego kursanci? Odpowiadają jednym słowem: świetny!

– Bardzo dobry. Bardzo dobrze się z nim jeździ, rozmawia, myślę, że taką dobrą jazdę, nawet jak na kobietę, zawdzięczam właśnie panu Mariuszowi – mówi była kursantka mistrza – pani Patrycja – uczył mnie na auto, a myślę, że za niedługo też na motocykl. Zdałam za drugim razem, ale to był mój błąd i bardzo się z niego śmiejemy dzisiaj. 

Zdaniem mistrza nie ma osób, których nie można nauczyć jazdy. Są tylko takie, którym poświecono zbyt mało uwagi.

Mistrz Polski istruktorów nauki jazdy. 26.06.2019 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 25 czerwca 2019 13:00
`