Dodano: 1 października 2021 12:25

Wałbrzyszanie zalegają z czynszem na 140 milionów złotych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


To jest Nasz news

Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!

140 milionów złotych zalegają gminie mieszkańcy Wałbrzycha z tytułu niezapłaconych czynszów komunalnych. Duża część z tych długów to zaległości wieloletnie, dziedziczone po zmarłych lokatorach. Pomimo ogłoszonej kilka lat temu abolicji czynszowej praz możliwości odpracowania długu zaległości wciąż są ogromne

Z tych 140 milionów w ciągu ostatniej dekady udało się odzyskać zaledwie 10 procent. Tylko w ubiegłym roku biuro windykacji ściągnęło z dłużników około 5 milionów To wciąż kropla w morzu zaległości.

– Pracuje nad tym biuro windykacji, pracuje nad tym windykacja MZB – w dwóch niezależnych oddziałach to się odbywa. Najpierw MZB wysyła przedsądowe wezwanie do zapłaty, a jeśli nie ma relacji żadnej to przedsądowe wezwanie do zapłaty – powiedział naszemu reporterowi Edward Szewczak z wałbrzyskiego Urzędu Miasta

REKLAMA

Jak mówią urzędnicy większość z tych długów to sprawy mieszkań w starych, często nadających się do rozbiórki kamienicach. Rekordowy dług 300 tysięcy złotych narastał przez niemal 30 lat

Z zaległościami nie mają za to problemu mieszkańcy nowo oddawanych mieszkań komunalnych. Z ponad 600 jakie zostały przekazane mieszkańcom w zaledwie kilku odnotowano zaległości.

– Tam mieszkańcy mają wpłacone kaucje, więc jeżeli taka zaległość jest powyżej miesiąca to niemal natychmiast regulują po wezwaniu do zapłaty, bo wiedzą, że miasto zdejmie te oto zadłużenie z kaucji.

Ogłoszona kilka lat temu abolicja czynszowa, dająca możliwość umożenia zaległości po spłaceniu 10% zaległości tylko w części rozwiązała problem. Osoby zadłużone mają jednak możliwość odpracowania długu w spółkach miejskich i nie dotyczy to wyłącznie prac fizycznych. zatrudnieni dostają także przy prostych pracach administracyjnych czy biurowych.

Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Śródmieście Wałbrzycha. Widok z lotu ptaka. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także