Dodano: 9 maja 2024 17:20
Wałbrzyszanie świętują Dzień Europy. Polska 20 lat temu wstąpiła do Unii Europejskiej
Tematy: anna elżbieciak- stec dzień unii europejskiej
Wałbrzyszanie świętują Dzień Europy. Dziś, 9 maja, na wałbrzyskim rynku uczniowie szkół podstawowych zgromadzili się licznie, aby wspólnie świętować. Chociaż zgromadzeni uczniowie nie pamiętają czasów przed wejściem Polski do unii, dziś, zapytani o to, czym jest dla nich unia, młodzież głównie mówi o jedności, rodzinie, środkach pieniężnych, a przede wszystkim o bezpieczeństwie, jakie daje nam unia.
– Jakby taka duża rodzina, tak się wydaje – mówią młodzi ludzie.
– A jak dla mnie, Unia Europejska kojarzy się z czymś miłym. Wiemy, że będzie bezpiecznie, i wiem, że będę bezpieczny, jeśli Rosja nas zaatakuje, to cała Europa ruszy nam na pomoc .
– Czujemy większe bezpieczeństwo, właśnie w wyniku, na przykład, wojny na Ukrainie, bo mamy większe bezpieczeństwo, i nawet jeśli Rosja nas zaatakuje, to będziemy mieli większe wsparcie – zauważają.
– Na przykład, sam nie wiem, jest dużo pieniędzy, a te pieniądze idą później na budowę szkół, dróg, przeznaczonych dla dzieci i osób niepełnosprawnych, i takie różne – podsumowują.
Jak podkreśla nowa wiceprezydent Wałbrzycha, 20 lat Polski w Unii Europejskiej to dobry czas dla Wałbrzycha. To przede wszystkim pieniądze na oświatę, kulturę, termomodernizację, drogi, edukację, pomoc społeczną – wszystko to, co dla mieszkańców jest ważne.
Wspólne świętowanie Dnia Europy uświadamia młodym ludziom, jak ważne jest poczucie jedności i bycia w unii. Zapytaliśmy, czy miasto nie obawia się antyunijnych nastrojów, które nabierają na sile.
– Myślę, że nabierają na sile, ale pamiętajmy o tym, że wszyscy walczymy o to, żeby Polska miała bardzo silną pozycję w Unii Europejskiej i myślę, że te nastroje nie powinny na to wpływać – mówi nowa wiceprezydent Anna Elżbieciak-Stec.
Dzień Europy – oficjalne święto Unii Europejskiej – jest obchodzone od 1964 roku. Zostało ustanowione w rocznicę wystąpienia Roberta Schumana. 9 maja 1950 roku, francuski polityk i ekonomista przedstawił plan – nazywany później Planem Schumana – utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.

Zobacz także
- Przed nami dwa upalne dni. Alert drugiego stopnia dla Wałbrzycha!
- Wracają kontrole na granicy z Niemcami. Tymczasowe rozwiązanie od poniedziałku
- Dolny Śląsk na VI Dorocznym Dialogu Politycznym
- Lądek-Zdrój czeka na turystów. Ślady powodzi znikają, piękno zostaje
- Zwierzak na wynos – nietypowa akcja w Świdnicy
- Stare Bogaczowice. Ważna droga do remontu – ruszają prace
Najczęściej czytane
Sytuacja trudna do zaakceptowania. Władze Wałbrzycha komentują sprawę hospicjum
Ponad 90 tysięcy odwiedzających i 600 tysięcy złotych przychodu. Wieża widokowa w Parku Sobieskiego kończy rok działalności
Głuszyca ma wody termalne, ale bez szans na kąpieliska. Miasto rozważa inne wykorzystanie odwiertu
Wałbrzych. Inwestycja za pięćset milionów Euro
Renata Wierzbicka nie chce być prezesem hospicjum. Pozostanie jednak w zarządzie