Dodano: 9 maja 2024 17:20
Wałbrzyszanie świętują Dzień Europy. Polska 20 lat temu wstąpiła do Unii Europejskiej
Tematy: anna elżbieciak- stec dzień unii europejskiej
Wałbrzyszanie świętują Dzień Europy. Dziś, 9 maja, na wałbrzyskim rynku uczniowie szkół podstawowych zgromadzili się licznie, aby wspólnie świętować. Chociaż zgromadzeni uczniowie nie pamiętają czasów przed wejściem Polski do unii, dziś, zapytani o to, czym jest dla nich unia, młodzież głównie mówi o jedności, rodzinie, środkach pieniężnych, a przede wszystkim o bezpieczeństwie, jakie daje nam unia.
– Jakby taka duża rodzina, tak się wydaje – mówią młodzi ludzie.
– A jak dla mnie, Unia Europejska kojarzy się z czymś miłym. Wiemy, że będzie bezpiecznie, i wiem, że będę bezpieczny, jeśli Rosja nas zaatakuje, to cała Europa ruszy nam na pomoc .
– Czujemy większe bezpieczeństwo, właśnie w wyniku, na przykład, wojny na Ukrainie, bo mamy większe bezpieczeństwo, i nawet jeśli Rosja nas zaatakuje, to będziemy mieli większe wsparcie – zauważają.
– Na przykład, sam nie wiem, jest dużo pieniędzy, a te pieniądze idą później na budowę szkół, dróg, przeznaczonych dla dzieci i osób niepełnosprawnych, i takie różne – podsumowują.
Jak podkreśla nowa wiceprezydent Wałbrzycha, 20 lat Polski w Unii Europejskiej to dobry czas dla Wałbrzycha. To przede wszystkim pieniądze na oświatę, kulturę, termomodernizację, drogi, edukację, pomoc społeczną – wszystko to, co dla mieszkańców jest ważne.
Wspólne świętowanie Dnia Europy uświadamia młodym ludziom, jak ważne jest poczucie jedności i bycia w unii. Zapytaliśmy, czy miasto nie obawia się antyunijnych nastrojów, które nabierają na sile.
– Myślę, że nabierają na sile, ale pamiętajmy o tym, że wszyscy walczymy o to, żeby Polska miała bardzo silną pozycję w Unii Europejskiej i myślę, że te nastroje nie powinny na to wpływać – mówi nowa wiceprezydent Anna Elżbieciak-Stec.
Dzień Europy – oficjalne święto Unii Europejskiej – jest obchodzone od 1964 roku. Zostało ustanowione w rocznicę wystąpienia Roberta Schumana. 9 maja 1950 roku, francuski polityk i ekonomista przedstawił plan – nazywany później Planem Schumana – utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.
Zobacz także
- Odkryj tajemniczy Dolny Śląsk” nagrodzony na międzynarodowym festiwalu
- Komfort, wygoda i świetna lokalizacja. Zamieszkaj w Jedlinie-Zdroju
- W Głuszycy rozpoczęto realizację kolejnego projektu polsko-czeskiego
- Opozycja chce obniżyć pensję prezydenta Wałbrzycha. Mowa o kilku tysiącach złotych
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzych. Akcja „Zimą nie bądź obojętny”
Najczęściej czytane
- Jest decyzja w sprawie S5 koło Wałbrzycha. Ruszają pierwsze prace
- Wałbrzych. Koniec ZDKiUM. Miasto chce zlikwidować tę jednostkę
- Wałbrzyszanie zrobieni „na festiwal rowerowy”. Gdzie się podziało sto pięćdziesiąt tysięcy złotych?
- Duże utrudnienia na Sobięcinie. Na skrzyżowaniu stoi porzucony duży sprzęt drogowy
- Ponad 80 mln złotych deficytu. Wydatki na poziomie blisko 1,5 miliarda. Jest projekt budżetu Wałbrzycha na przyszły rok