Dziennik Wałbrzych (DW) – Czy naprawdę woda w naszych kranach jest krystalicznie czysta? Co powoduje, że nadaje się do picia bez przegotowania? W końcu zanim do nas dotrze pokonuje dziesiątki kilometrów we wszelkiego rodzaju rurach i sieciach wodociągowych?
Tomasz Pluta, Wałbrzyskie Wodociągi (TP): Zanim woda trafi do mieszkańców poddawana jest procesowi filtrowania, uzdatniania i oczyszczania. Następnie jest poddawana badaniom bakteriologicznym i fizykochemicznym. Sieć wodociągowa spełnia wszelkie standardy sanitarne, wobec czego potwierdzam, że woda jest zdatna do picia bezpośrednio z kranu, bez przegotowania. Jest w pełni czysta pod względem bakteriologicznym, a jej picie jest w pełni bezpieczne. Należy jednak zwrócić uwagę na stan instalacji wewnątrz budynku, ponieważ Wodociągi odpowiadają za jakość wody do wodomierza głównego. Zaniedbania właściciela nieruchomości dotyczące stanu technicznego instalacji wewnętrznej mogą przyczynić się do pogorszenia jakości wody.
DW: Czy stan sanitarny wody dla użytkownika końcowego jest w jakikolwiek sposób kontrolowany? Czy co bardziej dociekliwi mieszkańcy Wałbrzycha mogą mieć wgląd w wyniki badań?
TP: Woda jest nieustannie badana, zarówno w naszym wewnętrznym laboratorium, jak i przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Szczegółowe wskaźniki precyzuje dokładnie Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi i nie zdarzyło się, byśmy przekraczali ustalone normy. Co więcej, SANEPiD w pełni popiera akcję picia wody z kranu w Wałbrzychu. Ocena badań mikrobiologicznych przeprowadzanych przez PSSE jest dostępna w rocznym podsumowaniu, które jest dostępne na ich stronie www pod nazwą „Ocena stanu bezpieczeństwa sanitarnego miasta Wałbrzycha w 2014 roku”. Wodociągi oferują także możliwość zbadania stanu wody pochodzącej bezpośrednio z mieszkania użytkownika.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
DW – Skoro jest tak dobrze, to dlaczego jest tak źle?” – chciałoby się sparafrazować słynny cytat z Kazimierza Górskiego. Dlaczego wciąż nie chcemy pić wody prosto z kranu?
TP: Podczas akcji częstowania kranówką spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem
i poparciem picia wody z kranu. Do coraz większego grona przemawiają argumenty idące za tą myślą – woda z kranu jest zawsze świeża i tysiąc razy tańsza od tej butelkowanej. Powoli zmienia się świadomość Polaków i zaczynają pić wodę z kranu tak, jak ich zachodni sąsiedzi. Wszelkie obawy, które przed laty były powiązane z piciem wody z kranu, straciły już na aktualności. Poprawiliśmy infrastrukturę techniczną oraz spełniamy europejskie standardy jakości.
DW : Czy we wszystkich dzielnicach naszego miasta jakość wody jest taka sama? Czy bez obaw możemy sięgać po nią tak na Podzamczu i Piaskowej Górze jak i w starszych dzielnicach naszego miasta – takich jak: Poniatów, Gaj czy Glinik?
TP: Parametry wody w poszczególnych częściach miasta mogą się różnić, dlatego przeprowadzamy badania kontrolne w 15 różnych punktach w Wałbrzychu. Sprawdzamy bakteriologię, chlor i fizykochemię, czyli pH, barwę, mętność, żelazo, mangan, fosfor, jon amonowy i przewodność elektryczną w 25 stopniach Celsjusza. Wszystkie wyniki
są w normie.
DW: Wałbrzyskie Wodociągi rozpoczęły szeroką akcję propagującą picie wody z kranu. W szkołach zainstalowano dystrybutory do bezpośredniego dostępu dla młodzieży, w Ratuszu znalazły się karafki do wody ozdobione hasłem reklamującym picie kranówki. W ostatni weekend towarzyszyliście ze swoim stoiskiem motocyklistom oddającym honorowo krew w Starej Kopalni. To tylko czubek góry będącej zakrojoną na bardzo szeroką skalę akcji propagującą zdrową, smaczną wodę płynącą z kranu. Jaki jest odzew mieszkańców Wałbrzycha i co jeszcze planują Wałbrzyskie Wodociągi? Jakie niespodzianki nas czekają?
TP: Rzeczywiście, akcja picia wody z kranu spotyka się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Wałbrzycha i instytucji. „Dobra woda z kranu” to element projektu Wałbrzyska Akademia Wody, w ramach którego prowadzimy także konkurs „Wodny Świat Wałbrzycha” dla 120 placówek oświatowych z terenu działalności Wałbrzyskich Wodociągów. Mamy w planach także zorganizowanie konferencji naukowej z okazji 115-lecia Wodociągów Wałbrzych oraz stworzenie autorskiej akcji edukacyjnej dla najmłodszych. Na przestrzeni lat chcielibyśmy także obdarować naszych klientów wyjątkowymi dzbankami, by jeszcze bardziej zachęcić ich do picia kranówki.
DW: Porozmawiajmy o tym, o czym nie rozmawiają gentelmeni – o pieniądzach. Czy to się opłaca? Czy nie lepiej kupić zgrzewkę „zwykłej” wody w markecie nie zastanawiając się nad swoim bezpieczeństwem i zdrowiem?
TP: Najciekawsze jest to, że przyjmujemy za pewnik, że woda butelkowana jest zdrowa
i bezpieczna, a przecież jest ona narażona również na wiele szkodliwych czynników oraz przez długi czas ma styczność z plastikiem. Litr wody z kranu kosztuje około 0.00548 zł (przy cenie wody 5,48 zł/m3). Oznacza to, że za około jedną złotówkę można wypić prawie 200 litrów wody! Rachunek oszczędności jest banalnie prosty. Naprawdę warto się przekonać i pić dobrą wodę z kranu.
DW: Na koniec wypada chyba dodać jedynie „smacznego”. Czego i sobie, i Państwu życzę. Dziękuję za rozmowę.