Wałbrzyski klaster energetyczny. Aglomeracja walczy o niezależność energetyczną

15 listopada 2018 10:00. Panele fotovoltaiczne w jednej z wałbrzyskich fabryk. fot. archiwalna, Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Uzyskanie samowystarczalności i bezpieczeństwa energetycznego gmin, uniezależnienie się od cen dyktowanych przez państwowego monopolistę czy też stworzenie lokalnych, samofinansujących się elektrowni kogeneracyjnych to główne cele przyświecające gminom łączącym się w coraz powszechniejsze klastry energetyczne. Pięć gmin z Aglomeracji Wałbrzyskiej otrzymało właśnie certyfikat Klastra Energetycznego. Certyfikat nie byle jaki – bo wyróżniony przez Ministerstwo Energetyki:

Wałbrzyski klaster energetyczny to już nie tylko koncepcja: w ciągu najbliższych tygodni rozpocznie się, na terenie po byłym składowisku odpadów, budowa gigantycznej farmy fotovoltaicznej. Mówi Andrzej Kosiór z Urzędu Miasta w Wałbrzychu :

Klaster energetyczny to także szansa dla indywidualnych producentów prądu – właścicieli farm fotovoltaicznych. Ma dać możliwość odsprzedaży nadwyżki energii z bezpośrednio podmiotom zrzeszonym, z pominięciem państwowego monopolisty:

REKLAMA

Z 86 związków gmin startujących w zorganizowanym przez Ministerstwo energetyki drugim już konkursie, Certyfikat Klastra uzyskało 36 podmiotów. Wyróżniono 6 projektów, w tym wałbrzyski.

Roman Głód (L) z certyfikatem Ministerstwa Energetyki potwierdzającym powołanie Wałbrzyskiego Klastra Energetycznego. fot. 15.11.2018 Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Dodano: 15 listopada 2018 10:00
`