Wałbrzyski budżet 2022. W wielu miejscach na granicy ubóstwa

21 grudnia 2021 19:09. Budowa komunalnych bloków mieszkaniowych przy ulicy Husarskiej 4-10. Wałbrzych, 5.01.2018 r. fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


W Wałbrzychu radni przyjęli propozycję budżetu na przyszły roku. Budżetu, jak mówi prezydent Wałbrzycha, skrajnie trudnego, balansującego w wielu obszarach na granicy rentowności. 

Sporym problemem w przyjętej prognozie planu finansowego mogą być niższe o niemal 11 milionów złotych dochody własne gminy. Za mniej pieniędzy w kasie odpowiada przede wszystkim zwolnienie z podatku osób do 26 roku życia, podniesienie progu kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych oraz zmiana progów podatkowych. Sporo zamieszania wprowadzi też z pewnością rozłożenie wpływów z PIT i CIT nie na dwie półroczne transze, a na dwanaście małych, miesięcznych wpłat.

Niemal o tyle samo, czyli 11 milionów złotych więcej, bo aż 59 mln zł miasto będzie musiało wydać więcej na edukację. Tu przed gminą niełatwe zadanie przygotowania projektu i budowy nowej szkoły 21 na Podzamczu oraz remontu sali gimnastycznej na Sobięcinie. 

REKLAMA

Łącznie do spięcia budżetu zabraknie niemal 70 mln złotych. Deficyt najbardziej odczują sportowcy i kultura – tu, jak mówią nam nasi rozmówcy z ratusza sytuacja będzie balansowała na granicy ubóstwa. 

Prezydent zapewnia, że nie zabraknie pieniędzy na inwestycje. Z dużych rzeczy, poza dokończeniem rozpoczętych już robót planowany jest między innymi remont kolejnych ulic:  między innymi Młynarskiej, Świętej Jadwigi, Limanowskiego czy Mazowieckiej i Lubelskiej. Z pomocą funduszy z Europejskiego Banku Inwestycyjnego budowane mają być bloki i kamienice z mieszkaniami komunalnymi – łącznie szacuje się, że w przyszłym roku do budowy może zostać oddanych nawet tysiąc mieszkań. 

Jak powiedział w komentarzu do przyjętego dziś projektu prezydent Roman Szełemej budowa budżetu przy inflacji sięgającej 10% to rzecz niemal niewykonalna. Już dziś zapowiada, że wraz ze wzrostem cen trzeba będzie modyfikować plany finansowe miasta. 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 21 grudnia 2021 19:09
`