Dodano: 24 września 2020 08:34
Wałbrzyska porcelana była źródłem fortun. Dziś trzeba przypominać o jej historii
Tematy: muzeum porcelany porcelana wałbrzych wałbrzyska porcelana
O historii wałbrzyskiej porcelany, ale także o tym, jak dziś powstają tego typu produkty chcą przypominać byli pracownicy fabryk porcelany, którzy rok temu założyli Stowarzyszenie Ceramików Polskich. Na pierwszą rocznicę stowarzyszenie zaprasza na dwa spotkania do Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
Inicjatorami założenia stowarzyszenia są byli pracownicy wałbrzyskich zakładów porcelany, którzy przyznają, że gdy jeszcze pracowali, byli przekonani, że wszyscy wiedzą o tym, jak olbrzymią rolę odgrywa w Wałbrzychu ta branża. Dziś przyznają jednak, że się mylili, a o historii porcelany w mieście trzeba mówić jak najwięcej.
– Gdyby nie przygnębiający widok ruin dawnej fabryki Tielscha o porcelanie Wałbrzych też byśmy już nie pamiętali – mówi Andrzej Gniazdowski, prezes Stowarzyszenia Ceramików Polskich.
Byli pracownicy zakładów porcelany przypominają, że w fabrykach pracowały tysiące wałbrzyszan. Dość często całe rodziny.
– Nasze stowarzyszenie postawiło sobie za cel rozpropagowanie wśród wałbrzyszan faktu, że obok bardziej widocznego w scenerii naszego miasta przemysłu górniczego w Wałbrzychu funkcjonował i funkcjonuje jeszcze przemysł wymagający delikatności, precyzji i dużego artyzmu, jakim jest produkcja wyrobów porcelanowych – mówi Gniazdowski.
Jan Bosek, który był jednym z inicjatorów założenia stowarzyszenia, a z branżą jest związany od blisko 60 lat przypomina, że przed laty wałbrzyscy właściciele fabryk zbijali fortuny.
– Poza górnictwem, które już dawno nie istnieje to fabryki porcelany były najważniejszym przemysłem w Wałbrzychu. Nasz węgiel do dziś nazywany jest czarnym złotem, a porcelana nazywana była białym złotem. Dzisiaj jest porcelana takim produktem, który trafił pod strzechy – mówi Jan Bosek.
Stowarzyszenie 28 września i 12 października zaprasza na dwa spotkania w ramach projektu „Wałbrzych miastem porcelany. Historia i teraźniejszość”. W Muzeum Porcelany w Wałbrzychu poznamy nie tylko historię porcelany w Wałbrzychu, ale dowiemy się także, jak wygląda projektowanie, produkcja czy zdobienie. Początek spotkania o godzinie dziesiątej.
Zobacz także
Najczęściej czytane
Sensacyjne odkrycie czy zapomniana kopalnia? Na budowie tunelu S3 trafiono na starą sztolnię
Śmigłowiec LPR uziemiony w Świebodzicach. To druga maszyna w takiej sytuacji w naszym regionie
Śmigłowiec LPR uziemiony w Boguszowie-Gorcach. Załoga przyleciała na pomoc dziecku
Wałbrzych. Nalot policji na działającą siłownię na Podzamczu. O karze zadecyduje Sanepid
Hradec Kralove. Czesi ogłosili amnestię dla posiadaczy nielegalnej broni. Na policję zgłosił się właściciel czołgu