Wałbrzyska policja namawia: Zadbaj o swój rower, zabezpiecz go przed kradzieżą

23 maja 2018 14:42. Niemal pół tysiąca osób wzięło udział w otwarciu sezonu turystycznego w Wałbrzychu. 22.04.2018 fot. Jacek Zych / Dziennik Wałbrzych

Tematy: 


Sezon rowerowy w pełni. Wałbrzyska Policja przedstawia kilka zasad jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą.

Policjanci radzą, aby w miarę możliwości unikać: pozostawia niezabezpieczonego roweru w miejscach publicznych, np. przed sklepem, kupowania i użytkowania zapięć tanich i bez atestu (nawet najbardziej zachwalanych), zostawiania rowerów na klatkach schodowych, piwnicach, komórkach bez dodatkowego zabezpieczenia.

Niefrasobliwe zachowanie może zakończyć się kradzieżą roweru. Warto pamiętać, że rower, który zwraca na siebie uwagę (np. amortyzatorami, kolorem, wyposażeniem itp.) zwraca także uwagę złodzieja.

REKLAMA

A co należy robić, aby się skutecznie chronić przed kradzieżą?

Trzeba pamiętać, że nie ma zapięć nie do sforsowania. Możemy najwyżej zniechęcić złodzieja do kradzieży, utrudniając mu jego „pracę”. Im lepsze zapięcia tym więcej czasu zajmuje złodziejom ich pokonanie.

Policja rekomenduje zapięcia i zabezpieczenia posiadające atest. Nie należą one do najtańszych na rynku, jednak mogą  zniechęcić złodzieja i w rezultacie ocalić nasz rower.

Policjanci polecają zakładać zabezpieczenie na rower w taki sposób, aby spinać koło, ramę oraz przytwierdzony do podłoża przedmiot (np. płot). Zabezpieczenie powinno być zakładane możliwie ciasno, a z pozostawianego roweru warto zdjąć ruchome elementy. Na noc rower warto zostawiać albo w dobrze widocznym, oświetlonym miejscu publicznym, albo w całkowicie zamkniętym pomieszczeniu.

Pamiętajmy też, że większość ram rowerów numer fabryczny. Można go znaleźć, w zależności od producenta, pod korbą przedniego napędu lub przy mocowaniu tylnego koła. Należy go zapisać!

Może się to wydać śmieszne, ale policja radzi: sfotografuj rower w całości oraz fragment ramy z numerem seryjnym. W przypadku kradzieży zdjęcia można przekazać policji i rozpowszechnić w Internecie. Może to pomóc w odnalezieniu sprzętu.

Na koniec rada policjantów – rower posiadacie starszej generacji lub od producenta nieznakującego ram (tacy także się zdarzają), oznakujcie rower w sposób wiadomy tylko tobie. Będzie to jednoznaczny dowód w przypadku odnalezienia zaginionego roweru i różnic w temacie jego przynależności i własności.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 23 maja 2018 14:42
`