Dodano: 29 lipca 2021 14:03
Wałbrzyscy speleolodzy i ratownicy górscy wezmą udział w dużej, międzynarodowej wyprawie badawczej
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
Grupa wałbrzyskich speleologów, a wsród nich ratownicy Sudeckiej Grupy GOPR weźmie udział w dużej, międzynarodowej wyprawie jaskiniowej do Albanii. W zamierzeniu planują dotrzeć do niezbadanych do tej pory części jednej z najgłębszych jaskiń Albanii – Shpella Sportive. Wyjazd to przede wszystkim plan eksploracji położonych wysoko w górach jaskiń. Ze względu na badawczy charakter wyprawy biorą w niej udział nie tylko speleolodzy z klubów jaskiniowych z całego kraju ale i naukowcy z Polskiej Akademii Nauk oraz Włoch. Mówi Łukasz Pokorski z Sudeckiej Grupy GOPR
– Tam jest półtora tysiąca kilometrów dojazdu, potem karawana z końmi, ostatni odcinek to wynoszenie na plecach całego towaru. Potem właśnie eksploracja jaskiniowa – czyli nie chodzenie po jaskiniach już poznanych ale odkrywanie nowych jaskiń, czyli eksploracja powierzchniowa jak również eksploracja już odkrytej wcześniej przez naszych poprzedników z Fundacji Speleologia Polska jaskini Shpella Sportive, która ma w tej chwili ok 260 metrów głębokości.
– Koledzy, z którymi jedziemy, którzy ją odkrywali parę lat temu, którzy tam jeżdżą przez cały czas twierdzą, że ona jest jeszcze do kontynuacji, więc będziemy to sprawdzać. – wyjaśnia Marcin Bugała, prezes Wałbrzyskiego Klubu Górskiego i Jaskiniowego. – Trzeba pamiętać, że każda jaskinia jest niebezpieczna, To, tak samo jak woda czy pionowe ściany górskie nie jest nasze naturalne środowisko.
Jeżeli speleologom uda się dotrzeć do nieodkrytych do tej pory jaskiń będą mieli szansę nadać im własną nazwę. Tu tradycje są takie same jak w przypadku nowo odkrywanych szczytów i pasm górskich.
– Namierzamy ją precyzyjnie, czyli spisujemy dokładnie wszystkie koordynaty GPS-owe, żeby ją zinwentaryzować. Robimy też dla rządu Albanii właśnie taki inwentarz jaskiń, a więc każde znalezisko jest należycie udokumentowane. – wyjaśnia ratownik GOPR, Łukasz Pokorski.
Poza eksploracją jaskiń podczas wyprawy prowadzone będą badania nad występowaniem w tamtych okolicach nietoperzy oraz niektórych grup owadów. Wyprawa rusza 13 sierpnia. Jak mówi Łukasz Pokorski polskie środowisko speleologiczne jest cenione w Europie, ma duże zasługi w eksploracji jaskiniowej na świecie. Ze względu na niemal całkowity brak internetu w rejonach, gdzie będą prowadzone eksploracje przebiegu wyprawy nie będzie można śledzić w mediach społecznościowych. Speleolodzy obiecali jednak podzielić się z nami wrażeniami już po powrocie.
Zobacz także
- Zderzenie pod estakadą na Wyszyńskiego. Pechowe miejsce czy nieostrożność kierowców?
- Obchody Święta Niepodległości w Głuszycy
- Premiera przewodnika „Dolny Śląsk po królewsku – 50 najpiękniejszych zamków i pałaców
- Narodowe Święto Niepodległości w Szczawnie-Zdroju
- Świętuj Niepodległość w Jedlinie-Zdroju
- Muzyczna Karuzela Gna do Wałbrzycha. Kup bilety na koncert, zrób prezent bliskim
Najczęściej czytane
- Dzikowiec. Wieża widokowa to będzie prawdziwy kolos. Wiemy, kiedy zakończy się budowa
- Market tej sieci powstanie w byłym Tesco. Otwarcie w pierwszej połowie przyszłego roku
- Miasto nie chce ścieżki rowerowej po byłym nasypie kolejowym pod Chełmcem. Ma za to inny pomysł
- Wałbrzych. Naprawa zniszczonych przez wandali lamp na wieży widokowej pochłonie majątek
- Wałbrzych. Pościg za pijanym 47-latkiem! Mężczyzna wiózł 11-letnią córkę