Dodano: 27 grudnia 2023 14:25

Wałbrzyscy policjanci zatrzymali dwie osoby związane z oszustwami ,,na wnuczka”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tematy: 


Kolejni przestępcy podejrzani o udział w oszustwach metodą „na wnuczka” zostali zatrzymani. Grozi im do 8 i 12 lat pozbawienia wolności. Podejrzani zostali zatrzymani na terenie Stargardu. Zatrzymani już usłyszeli zarzuty. Na wniosek śledczych, Sąd Rejonowy w Wałbrzychu zastosował wobec 41-latki i 35-latka środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

–Sprawami takimi zajmują się policjanci z wydziału kryminalnego wałbrzyskiej komendy, którzy dokładnie analizują każde zgłoszenie o tego typu oszustwach. Do jednego z ostatnich takich zdarzeń doszło 13 listopada br. w Wałbrzychu. Jak ustalili kryminalni, 82-letnia mieszkanka naszego miasta odebrała telefon od fałszywego policjanta, który poinformował ją, że wnuczek spowodował wypadek komunikacyjny i musi przekazać mundurowym sporą kwotę pieniędzy, by członek jej rodziny nie trafił do więzienia. Seniorka przekazała oszustom 45 tys. złotych–informuje aspirant sztabowy Agnieszka Głowacka-Kijek.

Oszuści, którzy podszywają się m.in. pod policjantów, prokuratorów, czy pracowników banków, nadal są aktywni. Policja cały czas odnotowuje takie przestępstwa, bądź ich próby. Sprawcy, najczęściej dzwoniąc, przedstawiają osobie po drugiej stronie słuchawki historie, w której bliska im osoba znalazła się w kryzysowej sytuacji. Przestępcy żerują głównie na łatwowierności osób starszych. Działając na ich emocjach, nakłaniają do przekazania gotówki.

REKLAMA

W toku wykonanych dalszych czynności procesowych funkcjonariusze pionu kryminalnego wałbrzyskiej komendy, oprócz oszustwa dokonanego na naszym terenie, udowodnili im jeszcze oszukanie dwóch seniorów na terenie Lęborka i Sianowic. W wyniku ich przestępczego działania pokrzywdzeni stracili łącznie 225 tys. złotych. Dodatkowo 35-latkowi udowodniono również cztery oszustwa w okresie od sierpnia do listopada br. na terenie Lęborka, Gorzowa Wielkopolskiego i Sianowic, gdzie podając się za policjanta odebrał od pokrzywdzonych blisko 250 tys. złotych. Mężczyzna odpowie za udział w zorganizowanej grupie przestępczej mającej na celu popełnianie oszustw na szkodę seniorów, gdzie czynów tych dopuścił się warunkach recydywy– mówi aspirant sztabowy Agnieszka Głowacka-Kijek.

fot. użyczone Policja Wałbrzych

fot. użyczone Policja Wałbrzych

fot. użyczone Policja Wałbrzych

fot. użyczone Policja Wałbrzych

fot. użyczone Policja Wałbrzych

fot. użyczone Policja Wałbrzych

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zobacz także