Wałbrzych. MOPS i Policja apelują: nie pozostawaj obojętny na przemoc

28 listopada 2018 14:57. Jacek Zych / fot. ilustracyjna: Shutterstock

Tematy: 


Od 25 listopada trwa europejski cykl szesnastu dni przeciwdziałania  przemocy wobec kobiet. W Wałbrzychu w akcję aktywnie włączają się między innymi Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i Komenda Miejska Policji.

– Wałbrzych, podobnie jak inne miasta w Polsce nie jest wolny od zjawiska przemocy, nie tylko wobec kobiet – mówi Agnieszka Maltz z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu. – Jest to zjawisko dotyczące wszystkich grup społecznych, bez względu na status czy pochodzenie.  Stąd rola instytucji działających w oparciu o ustawę o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie, aby przeciwdziałać tej przemocy – wobec kobie, dzieci, osób starszych.  

Najczęściej pierwszymi osobami, które rozładowują konflikty są policjanci. Ci przyznają, że choć problem nie jest tak silny, jakby się mogło wydawać, to zjawisko istnieje i jest zauważalne. Policjanci apelują: nie bójmy się prosić policję o pomoc.

REKLAMA

Ofiary przemocy, dla których w Wałbrzychu założono już 184 niebieskie kart, mogą liczyć na wszechstronną pomoc i opiekę. Osobom poszkodowanym oferowane są spotkania z psycologiem, terapeutami, jak również możliwość bezpiecznego schronienia i noclegu, w czynnym 24 godziny na dobę  ośrodku przy ulicy Ogrodowej.

Dużym zainteresowaniem kobiet cieszą się organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu zajęcia z samoobrony. W warsztatach prowadzonych przez Magdalenę Siwińską – pracownika wałbrzyskiego MOPS, a jednocześnie instruktora taekwondoo – biorą równy udział poszkodowane jak i te, które chcą same zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Pracownicy MOPS i policja wspólnie apelują: nie bójmy się zgłaszać przypadków przemocy – doświadczanych osobiście jak i tych zauważonych. Policja zapewnia: jeśli będzie takie życzenie, zadbamy o anonimowość zgłoszenia.

 

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dodano: 28 listopada 2018 14:57
`