Dodano: 24 stycznia 2020 12:40
Wałbrzych zakaże posiadania jednorazowego plastiku? W mieście mają pojawić się strefy wolne od takich produktów. Projekt przepisów już jest
Tematy: dolny śląsk plastik stop plastik wałbrzych
Do informacji, które tu opisujemy pierwsi dotarli reporterzy Dziennika Wałbrzych. Dziękujemy za to, że nas czytacie. Jeśli macie ciekawe informacje, lub byliście świadkami zdarzenia / wypadku – dajcie nam znać! Dziękujemy!
To już nie walka, a regularna wojna z plastikiem. Naszym dziennikarzom udało się dotrzeć do projektu uchwały Stop Plastik, która wprowadziłaby w Wałbrzychu dalsze ograniczenia związane z używaniem jednorazowych, plastikowych produktów. Dość rygorystyczne przepisy mówią wprost o zakazie posiadania, używania czy sprzedaży jednorazowych produktów na terenie specjalnych stref. Jakie to produkty? O jakie miejsca chodzi?
Proponowane zmiany to kilkunastostronicowy projekt, do którego udało nam się dotrzeć, opisujący miejsca, które staną się strefami wolnymi od jednorazowego plastiku i listę produktów objętych zakazem.
Autorzy uchwały powołują się na szereg przepisów dotyczących ochrony środowiska, ale także na Konstytucję! Przypominają, że ta nakłada na samorząd obowiązek ochrony środowiska i wspierania działań mieszkańców w tej sprawie. Na tej podstawie miasto chce zakazać używania jednorazowych, plastikowych produktów na terenie specjalnych stref.
Zgodnie z projektem, do którego udało nam się dotrzeć, owe strefy to nieruchomości stanowiące własność gminy, obiekty użyteczności publicznej lub inne, ogólnie dostępne obiekty, których właścicielem jest miasto. Przepisy mają dotyczyć także obiektów, które są własnością gminnych jednostek. Zakazem nie zostały by objęte obiekty oddane w użytkowanie wieczyste, drogi, place, skwery, parki, lasy komunalne, cmentarze czy budynki mieszkalne. Co to oznacza? Strefami wolnymi od jednorazowego plastiku byłby magistrat, biblioteki, Stara Kopalnia, Aqua-Zdrój, pozostałe obiekty sportowe, należące do miasta, Zamek Książ i przede wszystkim szkoły prowadzone przez miasto.
Czego zgodnie z propozycją nie moglibyśmy wnieść na teren tych obiektów? Zgodnie z propozycją, do której udało nam się dotrzeć, miasto chce zakazać posiadania, używania czy sprzedaży jednorazowych pojemników na jedzenie, napoje, sztućców, talerzy, słomek, mieszadełek czy patyczków do balonów. Miasto zakazuje także używania produktów reklamowych, które są wykonane z plastiku, i które są produktami jednorazowego użytku. Zakaz dotyczy także popularnych automatów sprzedających na przykład napoje. Jednocześnie uchwała wprowadza na terenie całego miasta zakaz sprzedaży czy udostępniania klientom toreb na zakupy ze sztucznego tworzywa.
Co to oznacza w praktyce? Naszym zdaniem przyjęcie tej uchwały oznaczało by, że wybierając się na spacer do Zamku Książ czy Palmiarni nie moglibyśmy wnieść na teren tych obiektów wody w butelce PET. Nie moglibyśmy mieć zapakowanej kanapki w jednorazowy worek foliowy. Podobne ograniczenia dotyczyły by szkół, instytucji kultury czy terenu samego magistratu. Miejsca, które mają być wolne od jednorazowego plastiku, zgodnie z propozycją urzędników oznaczone zostały by specjalnymi naklejkami.
Co groziłoby za złamanie przepisu? Osoba, która złamała by zapisy uchwały podlegała by karze grzywny określonej w przepisach o wykroczeniach.
Jak propozycję uzasadniają urzędnicy? Chodzi oczywiście o walkę z wszechobecnym, jednorazowym plastikiem. Zmiany wprowadzone w Wałbrzychu były by także przykładem dla innych samorządów w Polsce. Autorzy przypominają, że do produkcji odpadów plastikowych zobowiązują nas także unijne dyrektywy. Urzędnicy zwracają także uwagę, że takie przepisy są konieczne na poziomie gminy, bo nie ma ogólnokrajowych rozwiązań prawnych, które sankcjonowały by ograniczenia w używaniu jednorazowych, plastikowych produktów. Podkreślają także, że uchwała ma zwrócić również uwagę na powagę problemu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, propozycja ma pojawić się na zaplanowanej w przyszłym tygodniu sesji rady miejskiej. Biorąc pod uwagę rozkład sił w radzie, wszystko wskazuje na to, że propozycja zostanie przyjęta. Zapisy uchwały zaczną obowiązywać dopiero po opublikowaniu dokumentu w Dzienniku Urzędowym Województwa Dolnośląskiego, co może zająć kilka tygodni, chyba, że wcześniej, uchwałę uchyli wojewoda dolnośląski.
Do sprawy będziemy wracać.
Zobacz także
- Jedlina-Zdrój. WOŚP-owe gongi i turniej sportowy
- Trwa 33. Finał WOŚP. Kwesta, aukcje, licytacje i imprezy
- Znany komik i dziennikarz o Wałbrzychu: „miasto zbombardowane”
- Wypadek na S3. Czech nie dał rady na zjeździe
- Jedlina-Zdrój gra dla WOŚP. Sprawdź, co się będzie działo
- Stypendia sportowe i nagrody dla zawodników, trenerów i działaczy sportowych
Najczęściej czytane
- Wszyscy Polacy zapłacą za wodorową rewolucję w Wałbrzychu? Miasto zrozumiało, że wodór jest drogi
- Dobra wiadomość dla mieszkańców Ziemi Wałbrzyskiej
- Wałbrzych. Znamy ceny biletów na lodowisko. Atrakcja ruszy 31 stycznia
- Pierwszy autobus wodorowy już popsuty. Nie wiadomo jak długo potrwa naprawa
- Wypadek na Podzamczu. Sa utrudnienia